Wales teki maansa jalkapallohistoriaa

Wales selviytyi jalkapallohistoriansa ensimmäisiin EM-kisoihin myöhään lauantai-iltana. Walesille riitti paikkaan 0-2 -tappio Bosnialle, sillä samaan aikaan sitä vielä ennen iltaa uhannut Israel hävisi Kyprokselle. Näin Wales on varmasti B-lohkon kahden parhaan joukossa ennen viimeistä kierrosta.
– En osaa selittää, miltä tämä tuntuu. Tämä on todellinen unelma. Jouduimme ensi kertaa ahtaalle puolustuksessa, mutta näissä olosuhteissa sen ymmärtää, kertasi päävalmentaja Chris Coleman.
– En ole koskaan ollut näin onnellinen hävitessäni 0-2. En usko, että ansaitsimme hävitä, emme saaneet käytettyä paikkojamme, Coleman totesi.
Wales oli edellisen kerran mukana jalkapallon arvokisoissa vuoden 1958 MM-turnauksessa. B-lohkon toinen jatkopaikka on ratkennut Belgialle.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu
- NHL:n varaustilaisuuden varausjärjestys selvillä
- Suomalaisjoukkueiden ensimmäiset vastustajat eurokentillä selvillä
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin