Viaplay esittää rehellisen dokumentin Sami Jauhojärvestä – ”Olin väsynyt olemaan väsynyt”
“Sami Jauhojärvi – ihan tavallinen olympiavoittaja” on uusi Viaplay-dokumentti koko kansan rakastamasta “Mustista”.
Sami Jauhojärvi saavutti urallaan mm. maastohiihdon olympiakultaa ja hänet on valittu vuoden urheilijaksi, mutta miten menestys näkyy “Mustin” elämässä urheilu-uran jälkeen, ja millaisia haasteita siirtyminen huippu-urheilijasta tavalliseksi perheenisäksi toi? Näihin kysymyksiin Jauhojärvi vastaa dokumentissa, joka saa ensi-iltansa Viaplayssa perjantaina 3.11.
Sami Jauhojärvi saavutti urallaan menestystä ja mitaleita mm. Liberecin ja Lahden MM-kisoissa. Täysosuma tuli Sotšin olympialaisista 2014, kun Jauhojärvi voitti kultaa Iivo Niskasen kanssa perinteisen parisprintissä, ja parivaljakko valittiin vuoden urheilijoiksi seuraavan vuoden tammikuussa. Urheilu-uransa Jauhojärvi lopetti vuonna 2017.
Viaplay-dokumentti “Sami Jauhojärvi – ihan tavallinen olympiavoittaja” valottaa lopettamispäätöksen jälkeistä aikaa ja sitä, miten valtava muutos sillä oli Jauhojärven arkeen. Huippu-urheilijan elämän kurinalaisuus käy katsojille selväksi, kun Jauhojärvi kuvailee viimeisten kisojen jälkeistä iltapalaa, jolla ensimmäistä kertaa vuosiin ei tarvinnut miettiä kaloreita tai ravintoaineita, vaan sai syödä ihan tavallista jogurttia ja lakkahilloa.
– Oli selvää, että jossakin vaiheessa kun ura loppuu, urheilijan itsekkyydestä on luovuttava. Meillä oli kaksi lasta ja perhesyyt olivat yksi syy lopettamiseen. Mutta suurin syy oli se, että olin väsynyt olemaan väsynyt, Jauhojärvi tiivistää lopettamispäätöksensä Viaplayn tiedotteessa.
– Viimeinen sinetti tuli Lahden MM-kisoissa 15 kilometrillä, jossa kävi selväksi, etten ollut enää taistelemassa henkilökohtaisista mitaleista tai mestaruuksista, Jauhojärvi jatkaa.
Dokumentin keskiössä on matka suorituskeskeisyydestä armollisuuteen itseään kohtaan ja muiden tarpeiden huomioimiseen.
– Ei tarvinnut enää miettiä, pystyykö kroppani suorittamaan 100-prosenttisesti, 60 prosenttiakin riittää. Sillä pärjää ihan hyvin normaalielämässä, Jauhojärvi toteaa.
Jauhojärvi kertoo dokumentissa myös uransa tähtihetkistä ja esittelee palkintonsa, jotka hän on tunnusomaiseen vaatimattomaan tyyliinsä siivonnut autotallin perukoille. Aarteiden joukosta löytyy myös yksi naisten kilpailun palkinto, jonka taustat hän avaa dokumentissa. Tutustumme paremmin myös Mustin musiikkimakuun ja kuulemme hiihtotähden laulutaitoja – minkäs muunkaan kun Scooterin siivittämänä.
Aktiiviuran päättymisen jälkeenkin urheilulla on Jauhojärvelle suuri merkitys. Omaa aikaa mies käy kiireisen perhe-elämän keskellä hakemassa juoksupolulta. Tulevaisuudessa valmentaminen on myös jotakin sellaista, mihin Jauhojärvi haluaa täysillä panostaa. Sen aika ei vain ole vielä – nyt keskitytään perheeseen.
– Dokumentissa pääsemme näkemään Mustista sellaisia puolia, jotka eivät ole hiihtolähetyksiä seuranneille vielä näkyneet. Kuvausryhmä pääsi mukaan muun muassa kalastus- ja metsästysreissuille, joista saaliiksi saatiin muutakin kun vain hyviä tarinoita, dokumentin tuottaja Suvi Hakkarainen paljastaa.
“Sami Jauhojärvi – ihan tavallinen olympiavoittaja” saa ensi-iltansa Viaplay-palvelussa perjantaina 3.11. Puolituntinen dokumentti on katsottavissa palvelussa yksinoikeudella.
Viaplay näyttää Suomessa ainoana palveluntarjoajana kaikki maastohiihdon maailmancup-kisat. Pohjoismaisten hiihtolajien maailmancup käynnistyy Rukalta 24.11. Maailmancup-kisojen lisäksi Viaplay Talveen sisältyy yli 30 kotimaan kilpailua. Yhteensä luvassa on massiiviset 456 kilpailua ja 623 lähetystä, joista 602 suomeksi selostettuna. Sami Jauhojärvi toimii asiantuntijana Viaplay Talvi –lähetyksissä.
Lähde: Viaplayn tiedote
LUE MYÖS:
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Silja Kosonen paljasti IS:lle: Senni-rakas yllätti heti EM-kullan jälkeen
- EM-kisojen aikataulu, ohjelma, televisiointi ja suomalaiset 14.8.
- Ilona Mononen tavoittelee EM-mitalia naisten 3000 m esteiden finaalissa
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Ilona Mononen tavoittelee EM-mitalia naisten 3000 m esteiden finaalissa
- Naisten seiväsfinaali tänään tv:ssä – Wilma Heltelä puolustaa EM-kultaansa
- Silja Kosonen paljasti IS:lle: Senni-rakas yllätti heti EM-kullan jälkeen