Vegasille tuplaryöstö – Colorado vaikeuksissa
NHL:n välierät jatkuivat perjantain ja lauantain välisenä yönä. Vegas matkusti toista kertaa suurimman mestarisuosikin, Coloradon, vieraaksi. Kuten ensimmäinen vierailu, toinenkin tuotti yllätystuloksen. Vegas voitti ottelun 3-1 ja meni samalla otteluvoitoissa 2-0 johtoon.
Colorado meni johtoon ottelun avauserässä ja johti kesti aina 49. minuutille. Tuolloin Vegasin jenkkitähti Jack Eichel tasoitti ottlelun. Vain kaksi minuuttia myöhemmin Vegas teki toisen maalin. Ottelun viimeinen maali syntyi tyhjiin Coloradon hakiessa tasoitusta ilman maalivahtia. Toisen ja kolmannen maalintekijänä kunnostautui Ivan Barbashev, joka oli syöttänyt myös Eichelin maalin.
Ottelusarja on nyt Vegasille 2-0 ja seuraavat kaksi ottelua pelataan kasinokaupungissa. Colorado on nyt puolisillassa, ja joukkue kaipaa kipeästi tähtipuolustaja Cale Makaria takaisin kokoonpanoon.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle