Van Gaal: Pelaajani eivät ole robotteja

Manchester Unitedin luotsi Louis van Gaalin ura punanuttujen peräsimessä on lähtenyt käyntiin vähintäänkin vaisusti.
Totaalinen romahdus tuli edellisessä ottelussa Leicesteriä vastaan, kun United menetti 2-0-johtonsa ja kompuroi 3-5-tappioon. Sir Alex Ferguson antoi kuuluisia tukankuivainsessioita pelaajilleen, kun peli ei skottivalmentajan silmää miellyttänyt. Van Gaal ei omien sanojensa mukaan ole vielä räjähdellyt.
– En usko, että pelaajat ovat nähneet minusta mitään uutta puolta tällä viikolla. En ajattele pelaajieni olevan robotteja, he ovat ihmisiä ja ihmiset tekevät virheitä. Olen valmentaja, joka haluaa arvioida asioita ja keskustella niistä. Tämä viikko ei ole ollut siihen poikkeus.
– Jos Leicester-ottelua ei oteta huomioon, niin olemme puolustaneet hyvin ja päästäneet neljässä pelissä vain yhden maalin, Van Gaal painottaa ManU:n kotisivuilla.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon
- Max Verstappen räväytti paalulle
- McLarenit vapaiden harjoituste nopeimmat
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen