Van Gaal: Pelaajani eivät ole robotteja

Manchester Unitedin luotsi Louis van Gaalin ura punanuttujen peräsimessä on lähtenyt käyntiin vähintäänkin vaisusti.
Totaalinen romahdus tuli edellisessä ottelussa Leicesteriä vastaan, kun United menetti 2-0-johtonsa ja kompuroi 3-5-tappioon. Sir Alex Ferguson antoi kuuluisia tukankuivainsessioita pelaajilleen, kun peli ei skottivalmentajan silmää miellyttänyt. Van Gaal ei omien sanojensa mukaan ole vielä räjähdellyt.
– En usko, että pelaajat ovat nähneet minusta mitään uutta puolta tällä viikolla. En ajattele pelaajieni olevan robotteja, he ovat ihmisiä ja ihmiset tekevät virheitä. Olen valmentaja, joka haluaa arvioida asioita ja keskustella niistä. Tämä viikko ei ole ollut siihen poikkeus.
– Jos Leicester-ottelua ei oteta huomioon, niin olemme puolustaneet hyvin ja päästäneet neljässä pelissä vain yhden maalin, Van Gaal painottaa ManU:n kotisivuilla.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Sebastian Aho tehokkaana – Jesperi Kotkaniemi ratkaisi
- Suomen joukkueet viikonlopun talvilajien MM-osakilpailuihin valittu – konkari mukana
- Aleksander Barkov vietti historiallista iltaa
- Suomalaishiihtäjät kaukana kärjestä Rukan hyisissä olosuhteissa
- Carolinan suomalaiset syvensivät Columbuksen ahdinkoa
- F1-kausi päättyi Max Verstappenin juhliin
- Iivo Niskanen jäi niukasti toiseksi
- Mikael Granlund sai maalihanansa auki
- Maastohiihdon maailmancup starttasi Rukalla – Norja ja Ruotsi juhlivat
- Suomalaispelaajat jäivät ilman tehopisteitä NHL:ssä – suomalaisvahdilla historiallisen huono ilta