TOP5: Tässä Sveitsin vaarallisimmat pelaajat

Arvokisat.com listasi ennen Leijonien Valko-Venäjä -kohtaamista isäntämaan parhaat pelaajat.
Jatkamme samalla kaavalla ennen Sveitsi-kohtaamistakin, eli tässä alppimaan vaarallisimmat pelurit.
1. Roman Josi
Loistava kiekollinen pelaaja. On yksi MM-kisojen parhaista viivapelaajista. Ylivoimalla rakentaa paljon paikkoja älykkyydellään. Puolustuspäässä kiekkovarma ja suojelee oman maalinsa edustaa suurella sydämellä. Teki viime kisoissa hurjat 4+5 tehot ja oli tärkeä palanen Sveitsin tuhkimotarinassa.
2. Damien Brunner
Sähäkkä ja periksi antamaton laitahyökkääjä. Yksi Sveitsin NHL-pelaajista. Hyvä kulmaväännöissä ja omaa hyvän laukauksen. Pelasi Sveitsin liigassa 300 ottelua melkein piste per peli -tahdilla.
3. Reto Berra
Alla rikkonainen kausi NHL:ssä. Pelin kulkiessa kisojen parhaita maalivahteja. Isokokoisena maalivahtina peittää hyvin maalinsa. Koostaan huolimatta erittäin liikkuva ja atleettinen maalivahti. Hän on parhaimmillaan tiukoissa peleissä.
4. Yannick Weber
Hyvin liikkuva hyökkäävä puolustaja. Vahvuudet ovat kiekollisessa pelaamisessa. Omaa hurjan lämärin, jolle on käyttöä ylivoimapelissä. Puolustuspelaamisessa parannettavaa. Yksi Sveitsin NHL-pelaajista.
5. Mathias Seger
Joukkueen todellinen johtaja 36-vuotiaana. Kaikkien aikojen eniten MM-kisoja pelannut pelaaja. Käynnissä 16. MM-kisat. Ohitti juuri Petteri Nummelinin kyseisessä tilastossa.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Huuhkajien hyökkääjä avasi maalitilinsä Bundesliigassa
- Suomen talvijoukkueet viikonlopun maailmancupiin valittu – Iivo Niskanen tekee paluun
- Juuse Saros palasi taas tasolleen – vei NHL:n suomalaiskohtaamisen nimiinsä
- Sebastian Ahon sihti kohdillaan – Dallasin suomalaiset syöttöpuuhissa
- Suomalaishiihtäjät kaukana kärjestä Jällivaarassa
- Mikael Granlund tehopäällä – Patrik Laine osui
- Talvi yllätti HJK:n Konferenssiliigan ottelussa – HJK menetti kahden maalin johtoaseman
- Aleksander Barkov pyssytti itsensä harvalukuiseen seuraan
- Sebastian Aho tehokkaana – Jesperi Kotkaniemi ratkaisi
- Suomen joukkueet viikonlopun talvilajien MM-osakilpailuihin valittu – konkari mukana