Toni Kallio illan vastuksesta: ”Mitaliehdokas”

Ilves matkustaa perjantain ainoassa Veikkausliigaottelussa FC Hongan vieraaksi. Ilveksen päävalmentaja Toni Kallio arvostaa vastustajan korkealle.
– Omissa papereissani Honka on koko ajan lukeutunut mitaliehdokkaisiin. He ovat korkealla sarjataulukossa ihan ansaitusti. Yksi tekijä varmasti on se, että he ovat viime kauteen verrattuna hieman suoraviivaistaneet peliä tai ainakin ovat tulleet aggressiivisemmiksi, Kallio sanoi Ilveksen verkkosivuilla.
– Pallonhallinta on perinteisesti se, mihin Honka pyrkii. Tällä kaudella he ovat kuitenkin näyttäneet, että hyökkäyksiä voidaan päättää myös nopeasti. Kova matsi on luvassa ja uskon, että tasaväkinen myös. Voitolla nousisimme tasapisteisiin, Kallio sanoi.
Kentällä nähdään useita mielenkiintoisia pelaajia. Maalitilaston kärkipäässä keikkuvat Ilveksen puolelta Kai Meriluoto, joka on tehnyt neljä maalia. Hongan kaksikko Jerry Voutilainen ja Agon Sadiku ovat kumpikin iskeneet kolmesti.
Ottelu alkaa Tapiolassa kello 18.00.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa