Todellinen Pate-Show Winnipegissä – 19.10.2016 jää historiaan
Kuva: Getty Images
Patrik Laine aloitti NHL-uransa syksyllä 2016. Kuten tiedetään, ”Pate” Laine oli sinut uuden sarjan kanssa välittömästi ja verkko oli heilahtanut Winnipeg Jetsin riveissä jo kerran alkukaudesta. Historian kirjoihin Tampereelta maailmalle lähtenyt Laine nousi viimeistään 19. lokakuuta, kun joukkue kohtasi kotonaan Toronto Maple Leafsin.
Ottelu kiinnosti normaalia enemmän myös siksi, että siinä kohtasivat NHL:n saman kauden kaksi korkeinta varausta, Toronton ykkösvaraus Auston Matthews ja Laine. Kumpikin pelasi erinomaisesti, mutta Laine veti lopulta pitemmän korren: iltapuhteen saaliina oli uran ensimmäinen hattutemppu! Laine oli NHL-historian toiseksi nuorin pelaaja, joka kolmen maalin illassa onnistui. Vain Jordan Staal oli tehnyt saman nuorempana.
Ottelu oli kaikin puolin viihdyttävä. Winnipeg oli ottelussa jo 0-4 tappiolla, mutta Laineen johdolla alkoi kiri. Lopulta Laine tasoitti ottelun minuutti ennen varsinaisen peliajan päättymistä, tehtyään kirivaiheessa Jetsin toisen maalin jo aiemmin.
Jatkoajalla sinetöityi Jetsin voitto ja Laineen hattutemppu. ”Kilpakumppani” Matthews sai tilaisuuden ratkaista peli jatkoajalla, mutta läpiajo epäonnistui. Laine kuittasi asian ja iski ilman kolmannen maalinsa.
Tämän jälkeen sensaatio oli valmis myös NHL-piireissä – Suomessahan Laine oli naulattu seuratuimpien ja suosituimpien urheilijoiden joukkoon alkuvuoden nuorten Leijonien, Tapparan ja MM-Leijonien peleissä.
Viasat jääkiekko näyttää suomalaisittain historiallisen ottelun keskiviikkona.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- Ferrari yllätti kilpailijatallin – ”Putoamme tuolilta”
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”
- Henri Kontisen nelinpelitie nousi pystyyn Australiassa