Tiesitkö tätä: Uudella KooKoo-hyökkääjällä on taustaa NHL-supertähden ketjukaverina! ”En tiennyt, kuinka hyvä se oli, ennen kuin pelit alkoivat”
Kuva: Getty Images
KooKoon uusi hyökkääjähankinta Ahti Oksanen on vielä varsin tuntematon suurelle Liiga-yleisölle, mutta hänellä on jo pitkä ja monivaiheinen ura takanaan.
Oksanen pelasi kaudet 2012-16 Boston Universityssa, jossa yhden kauden ajan hänen ketjukaverinaan oli Jack Eichel. Eichel edusti yliopistoa yhden kauden ja hänet varattiin toisena Buffalo Sabresiin kesällä 2015 Connor McDavidin jälkeen.
– Oli aika mielenkiintoista pelata sen kanssa. En tiennyt, kuinka hyvä se oli, ennen kuin pelit alkoivat ja hän alkoi jaella kiekkoja. Olihan se aika hieno kokemus päästä tuollaisen kaverin kanssa päästä pelaamaan, Oksanen kertoo Liiga-podcastissa.
Oksanen ylistää Boston Universityn olosuhteita.
– Punttisali oli niin kuin Suomessa vaikka Elixian tasoinen. Jäähallissa oli Zamboni-kuski käytännössä yötä päivää ja meillä oli sinne kulkukortit. Saimme mennä vaikka keskiyöllä luistelemaan. Sitä hallia ei käyttänyt kukaan muu kuin me, Oksanen valottaa.
Liiga-podcast on kuunneltavissa Suplassa.
LUE MYÖS:
- Urheilucast: Liigan suurseura Ville Heinolan perässä – neuvottelut loppusuoralla!
- Kalenteri esiin! Näin Leijonat pelaa jääkiekon MM-kisoissa 2026
- Viime hetken pettymys: nämä pelaajat pudotettiin Leijonien MM-ryhmästä
- Montreal ja Anaheim voittoihin – Granlundille maali
- Antti Pennanen valitsi Leijonat – NHL-ovi yhä auki
- Barcelonalle mestaruus – Real kaatui selkeästi
- Carolina pyyhki Phidelphialla pöytää
- KooKoo ryösti – mestaruus katkolla maanantaina
- Supertähti vauhdissa, Buffalon lento hyytyi
- Tappara voitti maratonottelun