Susijengin päävalmentaja jäi auton alle suojatiellä
Kuva: Getty Images
Susijengin päävalmentaja ja Ranskan liigan SIG Strasbourgia valmentava Henrik Dettmann joutui keskiviikkona iltapäivällä henkilöauton kolhimaksi Ranskan Nancyssa ylittäessään suojatietä.
Dettmann välttyi pahimmalta, mutta joutuu turvautumaan seuraavat kuusi viikkoa kyynärsauvoihin.
Dettmann valmennusjohtoineen oli ylittämässä suojatietä Nancyssa liikenteen ollessa pysähdyksissä. Suojatien eteen pysähtyneen auton viereiseltä kaistalta ajoi kuitenkin yllättäen toinen henkilöauto suoraan Dettmannia kohti.
Dettmann ehti väistää auton suoralta ajoreitiltä, mutta auton etupuskuri osui päävalmentajaan, joka lennähti iskun voimasta.
– Urheilutermiä käyttäen alaraajavamma, Dettmann luonnehti haaveriaan Koripalloliiton tiedotteessa.
– Sanoin (apuvalmentaja) Lassille (Tuovi), että hänelle voi olla tulossa, jos ei suorastaan palkankorotus, niin ainakin arvonkorotus illan peliin.
Dettmann kiidätettiin turmapaikalta ensiapuun, mistä hän pääsi kyynärsauvojen kanssa seuraamaan illan Nancy-Strasbourg-harjoitusottelun viimeistä viittä minuuttia. Lassi Tuovin valmennuksessa ollut Strasbourg nujersi Nancyn 66-84 Susijengi-sentteri Erik Murphyn (18/4/3 syöttöä) heiluttaessa tahtipuikkoa.
– Kävin tänään seuran lääkärillä kontrollissa ja seuraavan kuuden viikon ajaksi joudun keksimään jonkin keinon, jolla saan tehtyä seisomatyötä istuen, Dettmann toteaa.
– Huono säkä, että joutui tällaiseen haaveriin, mutta hyvä säkä, ettei käynyt tämän pahemmin. Toimikoon tämä muistutuksena siitä, että liikenteessä kannattaa aina olla tarkkaavainen, vaikka kuinka ylittäisi jalankulkijana suojatietä ja ympäröivä liikenne näyttäisi olevan pysähdyksissä.
Lähde: Koripalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Sidney Crosby ja kumppanit voittivat Stanley Cupin toisella yrittämällä – Jarkko Ruutu muistelee: ”Joukkue oli huonompi kuin edellisenä vuonna”
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”
- Auts! Kilpakumppanilta täyslaidallinen suomalaiselle formulakuskille: ”En kunnioita tuota kakaraa lainkaan”
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”
- Henri Kontisen nelinpelitie nousi pystyyn Australiassa