Susijengillä kova haaste edessä – Toijala: ”Ongelmia energiatason kanssa”
Suomen koripallomaajoukkue pelaa perjantaina ja lauantaina kaksi kovaa vieraspeliä, kun vastaan asettuu harjoitusotteluissa Belgia.
Suomi pöllytti huikealla pelillä hallitsevan Euroopan mestarin Ranskan Tampereella lukemin 76-67, toisessa kesän harjoitusottelussa oli vastassa edellisten EM-kisojen toinen finalisti Liettua. Suomi tappeli tuossakin pelissä mainiosti, mutta tuloksena oli niukka tappio 71-78. Nyt vastaan tuleva Belgia oli edellisissä EM-kilpailuissa yhdeksäs, joten kova joukkue astelee nytkin vastaan.
– Liettuaa vastaan meillä oli ongelmia tuoda tarvittava energiataso peliin heti alkuminuuteista lähtien. Belgiaa vastaan tavoitteena on pistää tämä ongelma kuntoon. Totta kai tässä on aina mukana matkustamisaspekti, mutta siitä huolimatta meidän pitää olla valmiimpia pelaamaan, Susijengin apuvalmentaja Jukka Toijala sanoo Koripalloliiton nettisivuilla.
Belgia on pelannut tähän mennessä kolme valmistavaa maaottelua. Belgia voitti Hollannin 65-49 ja kovan Kreikan 64-59, mutta Espanjaa vastaan tuli niukka tappio 64-67.
– Belgia on pelannut todella hyvin tänä kesänä. Heillä on samantyylinen koostumus joukkueessaan, kun meillä. Takakentällä Sam Van Rossom ja Jonathan Tabu luovat peliä taidokkaasti ja heidän isot pelaajat ovat liikkuvia ja he heittävät hyvin, Toijala analysoi.
– Joukkueena he pelaavat korkealla intensiteetillä puolustuksessa ja tappelevat skriineistä lävitse. Belgia on myös urheilullinen joukkue, vaikka ei ehkä ihan yhtä urheilullinen kuin esimerkiksi Ranska. Jostain syystä he ovat jääneet vähälle huomiolle, vaikka viime EM-kisoissa he olivat kympin sakissa.
Belgia-maaotteluiden jälkeen Suomi pelaa vielä turnauksen Sloveniassa (21.-23.8.) ja isännöi EM-kenraalissa Ukrainaa 28.8. Helsingissä. Ranskassa pelattava EM-lopputurnaus alkaa 5.9. Suomen lohkossa pelaavat isäntämaa Ranska, Bosnia-Hertsegovina, Puola, Israel ja Venäjä. Jatkoon pääsee alkulohkosta neljä parasta joukkuetta.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Sidney Crosby ja kumppanit voittivat Stanley Cupin toisella yrittämällä – Jarkko Ruutu muistelee: ”Joukkue oli huonompi kuin edellisenä vuonna”
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Auts! Kilpakumppanilta täyslaidallinen suomalaiselle formulakuskille: ”En kunnioita tuota kakaraa lainkaan”
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”
- Henri Kontisen nelinpelitie nousi pystyyn Australiassa