Suomen valmentajalegenda ei usko Englannin maailmanmestaruuteen – ”Se pikkaisen ehkä helpottaa, että..”
Kuva: Juha Tamminen
Voiko Englanti voittaa maailmanmestaruuden tänä vuonna?
Se oli suora kysymys, joka suomalaiselle valmentajalegendalle Martti Kuuselalle esitettiin Viafreen haastattelussa.
Suomen A-maajoukkuetta vuodet 1982-1987 valmentanut Kuusela ei usko, että ”kolme leijonaa” voi yltää ykköseksi tänä vuonna. Joukkue kohtaa keskiviikkona välierässä Kroatian, ja sitä ennen tiistaina Ranska ja Belgia ottavat mittaa toisistaan.
– En minä usko, että he ihan mestareiksi pääsevät. Se pikkaisen ehkä helpottaa, että Ranska ja Belgia kohtaavat aikaisemmin. Eikä Kroatiakaan mikään läpihuutojuttu ole. Siellä on äärettömän hyviä pelaajia. He ovat voimakkaita, aggressiivisia. Kyllä Englanti töitä saa tehdä, jos siitä jatkoon aikovat päästä, Kuusela vastasi.
Vaikka Kuusela ei usko brittien mestaruuteen, hän antaa kuitenkin Gareth Southgaten suojateille tunnustusta peliesityksistä. Englanti on pelannut hyvää jalkapalloa Venäjällä.
– Englantilaiset pelaajat ovat silloin olleet kotona, kun itseluottamusta on jaettu. Se näkyy siinä pelissä ja voitot ovat tuoneet lisää sitä. Englanti on vaikea voitettava.
Kuuselan haastattelun voi kokonaisuudessaan katsoa täältä.
UEFA Nations League ja EM-karsinnat näkyvät ensi syksystä alkaen Viasatilla ja Viaplayssa. Kaikki Huuhkajien ottelut ovat myös vapaasti katsottavissa Viafreessä.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Sidney Crosby ja kumppanit voittivat Stanley Cupin toisella yrittämällä – Jarkko Ruutu muistelee: ”Joukkue oli huonompi kuin edellisenä vuonna”
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Auts! Kilpakumppanilta täyslaidallinen suomalaiselle formulakuskille: ”En kunnioita tuota kakaraa lainkaan”
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”
- Henri Kontisen nelinpelitie nousi pystyyn Australiassa