Suomen poikien taistelu finaalissa ei aivan riittänyt – ”Heidän joukkueensa oli sitkeä kuin 70-luvun tilliliha koulussa”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen alle 17-vuotiaiden poikien taistelu ei aivan riittänyt avointen PM-kisojen finaalissa Färsaarilla.
Islanti vei voiton jatko-ottelun jälkeen 1-0.
Peli oli juuri niin tasainen kuin maajoukkuevalmentaja Erkka V. Lehtola osasi ennen ottelua arvata. Maalintekopaikat olivat kortilla kentän molemmissa päissä.
– Islannille täytyy nostaa hattua. Heidän joukkueensa oli sitkeä kuin 70-luvun tilliliha koulussa. Vaikea siitä oli saada palaa puraistua, Lehtola pohti.
Kun varsinaisella peliajalla ei maaleja nähty, niin ratkaisua haettiin 2 x 10 minuutin mittaisesta jatko-ottelusta.
Suomi ei saanut purettua painetta jatko-ottelun viidennellä minuutilla. Islantilaishyökkääjä sai keskityksen laidalta ja pääsi puskemaan pallon alakulmaan.
– Maalin jälkeen koetimme ottaa kaikki keinot käyttöön, joita valmennus vain keksi. Mutta emme vain saaneet tasoitusta aikaan, Lehtola harmitteli.
Lähde: SPL tiedote
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!