Suomen joukkue Ruotsi-otteluun on julkaistu

© Kuva: Juha Tamminen

Suomen nuoret mittelevät voimiaan Ruotsin tulevaisuuden lupauksia vastaan Tukholmassa 24.-25. elokuuta

Suomen Urheiluliitto (SUL) on valinnut seuraavan joukkueen nuorten Ruotsi-otteluun, joka kilpaillaan 24-25.8. Tukholmassa:

Pojat: (17-v.).
100 m: Eino Vuori Hämeenlinnan Tarmo, Arttu Peltola Jyväskylän Kenttäurheilijat.
200 m: Niko Kangasoja Oulun Pyrintö, Eino Vuori Hämeenlinnan Tarmo
400 m: Joel Turkka Tampereen Pyrintö, Benjamin Lee Helsingin Kisa-Veikot
800 m: Benjamin Lee Helsingin Kisa-Veikot, Atte Nevala Kenttäurheilijat -58
1500 m: Santtu Heikkinen Lempäälän Kisa Yleisurheilu, Leonard Marken IF VOM
3000 m: Lassi Korpijärvi Toholammin Urheilijat, Oskari Kangasniemi Ikaalisten Urheilijat
110 m aj: Alexander Björkgren IF Drott, Aleksi Savolainen Tampereen Pyrintö
300 m aj: Valtteri Louko Lapuan Virkiä, Tomi Laakso Tapanilan Erä
2000 m ej: Santtu Heikkinen Lempäälän Kisa Yleisurheilu, Oskari Kangasniemi Ikaalisten Urheilijat
Korkeus: Joonatan Veijola Hämeenlinnan Tarmo, Manu Mäenpää Lempäälän Kisa Yleisurheilu
Seiväs: Juho Alasaari Laihian Luja, Anton Purola Oulun Pyrintö
Pituus: Ville Toivonen Ähtärin Urheilijat, Eemil Porvari Hartolan Voima
Kolmiloikka: Aleksi Huotari Pohjan Koitto, Eelis Snåre Lahden Ahkera
Kuula: Miika Lahtonen Mynämäen Isku, Linus Nurminen Kristiinan Urheilijat
Kiekko: Miika Lahtonen Mynämäen Isku, Johannes Kiviranta Kankaanpään seudun Leisku
Moukari: Lauri Hirvelä Jämsänkosken Ilves, Elmeri Eskola Säkylän Urheilijat
Keihäs: Eemil Porvari Hartolan Voima, Aku Parviainen Tuupovaaran Urheilijat
4 x 100 m: Eino Vuori Hämeenlinnan Tarmo, Niko Kangasoja Oulun Pyrintö, Joel Turkka Tampereen Pyrintö, Arttu Peltola Jyväskylän Kenttäurheilijat. Varalla Alexander Björkgren IF Drott
4 x 400 m: Joel Turkka Tampereen Pyrintö, Niklas Björkenheim Esbo IF, Benjamin Lee Helsingin Kisa-Veikot, Julius Lehto Tampereen Urheilijat -38. Varalla Tomi Laakso Tapanilan Erä 52,99
Tytöt (17-v.) :
100 m: Johanna Kylmänen Raision Kuula, Anna Pursiainen Espoon Tapiot
200 m: Johanna Kylmänen Raision Kuula, Anna Pursiainen Espoon Tapiot
400 m: Heidi Salminen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Veera Mattila Vammalan seudun Voima
800 m: Ronja Koskela Kuivasjärven Aura, Alisa Virtanen Jyväskylän Kenttäurheilijat
1500 m: Moona Korkealaakso Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Emma Hietaranta Lappeenrannan Urheilu-Miehet
3000 m: Moona Korkealaakso Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Pinja Kotinurmi Lahden Ahkera
100 m aj: Saga Vanninen Tampereen Pyrintö, Sonja Stång Kuivasjärven Aura
300 m aj: Heidi Salminen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Neea Käyhkö Savonlinnan Riento
1500 m ej: Pinja Kotinurmi Lahden Ahkera, Heljä-Viivi Unkila Turun Urheiluliitto
Korkeus: Lotta Putkiranta Espoon Tapiot, Venla Pulkkanen Lahden Ahkera
Seiväs: Essi Melender Vaasan Vasama, Silja Andersson Esbo IF
Pituus: Neea Käyhkö Savonlinnan Riento, Saga Vanninen Tampereen Pyrintö
Kolmiloikka: Emilia Heino Tampereen Pyrintö, Wilhelmiina Harju Jyväskylän Kenttäurheilijat
Kuula: Eucabeth Kivikangas Alajärven Ankkurit, Annukka Saalismaa Pudasjärven Urheilijat
Kiekko: Patricia Kellgren HIFK, Enni Aula Pohjan Koitto
Moukari: Silja Kosonen Someron Esa, Tia-Maria Paldanius Iisalmen Visa
Keihäs: Vivian Suominen HIFK, Siiri Elomaa Tampereen Pyrintö
4 x 100 m: Johanna Kylmänen Raision Kuula, Anna Pursiainen Espoon Tapiot, Niina Karttunen Savonlinnan Riento, Sonja Stång Kuivasjärven Aura. Varalla Saga Vanninen Tampereen Pyrintö 12,42.
4 x 400 m: Johanna Kylmänen Raision Kuula 55,90, Heidi Salminen Jyväskylän Kenttäurheilijat 58,17, Veera Mattila Vammalan seudun Voima 57,86, Emma Mäkikallio Pohjan Koitto 58,67. Varalla Neea Käyhkö Savonlinnan Riento, Ronja Koskela Kuivasjärven Aura.

Lähde: Urheiluliiton tiedote


Lunasta 50€ ilmainen live-veto Huuhkajien EM-avaukseen! 

  1. Avaa tili Betssonille alapuolen napista ja tee talletus.
  2. Lyö vähintään 1€ 1×2-veto Suomelle Liechtensteinia vastaan.
  3. Suomen voittaessa saat 50€ ilmaisen livevedon Suomen ensimmäiseen EM-otteluun!