Suomalaispelaajien Stanley Cup -mestaruus oli äärimmäisen lähellä vuosi sitten, Miro Heiskanen muistelee: ”Se game seven olisi voinut kääntyä kummalle vaan”
Kuva: Getty Images
Vuoden 2019 Stanley Cupin voitti St. Louis Blues, jonka riveistä yhtään suomalaispelaajaa ei saanut nimeään pokaaliin, vaikka Ville Husso edusti organisaatiota. Blues pudotti matkalla mestaruuteen mm. suomalaispelaajia vilisseen Dallas Starsin. Toisen kierroksen ottelusarja päättyi Bluesille seitsemän ottelun sarjan jälkeen. Tuon jälkeen St.Louis oli ainoa pudotuspeleissä mukana ollut seura, jossa ei ollut mestaruuteen oikeuttavaa suomalaisedustusta.
Starsin nuori tähtipuolustaja Miro Heiskanen muistelee Dallasilla olleen vuosi sitten eväät myös jopa mestaruuteen.
– Kyllä se siltä tuntui. Jengi oli hyvä ja oli pienestä kiinni. Se game seven St. Louisia vastaan olisi voinut kääntyä kummalle vaan. Meillä olisi ollut hyvät mahdollisuudet, jos olisimme menneet jatkoon. Saimme vähän lisää kokemusta tällekin kaudelle, niin voi olla vieläkin hyvä mahdollisuus. Olen tyytyväinen siihen, millainen jengi on kasassa, hän sanoo Suplan Stanley Cup classics -podcastissa.
Heiskasella on meneillään uran toinen NHL-kausi. Dallas on monien suurten amerikkalaiskaupunkien tapaan kova urheilukaupunki, jonka kaduilla Heiskanen saa vielä olla varsin rauhassa.
– Olen tykännyt. Meillä oli hyvät fanit ja halli on täynnä suuremmassa osassa peleistä. On kiva pelata noiden fanien edessä, kun hallissa on hyvä fiilis joka pelissä. Pikku hiljaa alan ehkä olla tunnetumpi, mutta ihan rauhassa saan vielä olla, Heiskanen tuumaa.
Kaupungin isoin suomalaisnimihän on edelleen paidan Dallasin hallin kattoon saanut Jere Lehtinen. Hän voitti seurassa myös Stanley Cupin 1999.
– Jätän vielä Jerelle sen kunnian. Jerestä jengi kyllä tykkää. Joka kerta, kun hän on siellä käymässä, niin huomaa, että hän on iso nimi Dallasissa, Heiskanen kertoo.
Viasat näyttää kuluvalla viikolla suomalaispelaajien otteita heidän NHL-uriensa alusta. Tiistaina tutustutaan Roope Hintzin saavutuksiin ja keskiviikkona on Miro Heiskasen päivä.
Stanley Cup classics -podcast löytyy Suplasta.
LUE MYÖS:
- Jokerit jysäytti kolme jättihankintaa – Teemu Turunen paljasti syyn siirrolleen
- Krista Tervo: surkea uutinen!
- Siirtomarkkinoilla jysähtää – Real Madrid tekemässä suomalaishankinnan
- Saga Vanninen: valtava muutos!
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Skandaali muhii Natalissa – Meksikolta hylätty kaksi maalia
- Kuva: Minttu Räikkönen julkaisi herkän hääotoksen Instagramissa
- Real Madridin Thibaut Courtoisilta kovaa tekstiä entiselle seuralleen – ”Täällä taso on kovempi kuin Chelseassa”
- KHL-seuran hallitus kokoontui – Raimo Helmiselle potkut
- Liiga-seuralta karuja uutisia – kaksi tähtipelaajaa pitkään sivussa
- Louis van Gaal ylimielisenä: ”Meitä kritisoivat elävät menneisyydessä”
- Miksi Real Madridiin siirtynyt tähtiveskari joutui poistamaan tunteikkaan jäähyväiskirjeensä sosiaalisesta mediasta?
- Ratkaiseva shokkitappio liikaa: USA ulos MM-kisoista, valmentaja lähti
- Ahmed Musa katkerana Leicesterille – ”Halusin jäädä Englantiin”
- AL: Tampere United tekee paluun