Suomalaiset kaukana kärjestä Rukan sunnuntain kilpailuissa
Maastohiihdon maailmancup jatkui Rukalla vapaan hiihtotavan 20 km yhteislähtökilpailulla. Päivän parhaasta suomalaissijoituksesta vastasi Arsi Ruuskanen, joka oli miesten kilpailun 14.
Myös Iivo Niskanen ja Remi Lindholm hiihtivät kilpailussa kolmenkymmenen parhaan joukkoon. Niskasen sijoitus lopulta 17. ja Lindholmin 21. Miesten kilpailun voittoon hiihti Norjan Harald Östberg Amundsen.
– Hyvät fiilikset ja hyvin lähti kausi käyntiin. Yhteislähtö ei ole ollut itselleni koskaan mikään lempikisa varsinkaan vapaalla, joten ihan tyytyväinen olen. Oli hieno hiihtää ja upea kannustus oli koko kisan ajan. Kaksi kertaa viikonlopun aikana kahdenkymmenen parhaan joukossa, niin tästä on hyvä lähteä kiristämään ruuvia ja virettä, Ruuskanen summasi Hiihtoliiton tiedotteessa.
Naisten kilpailussa Krista Pärmäkoski oli parhaana suomalaisena 23. Myös Kerttu Niskanen ylsi kolmenkymmenen parhaan joukkoon ollen 26. Kilpailun voiton nappasi Yhdysvaltojen Jessie Diggins.
Viaplay esittää kaikki hiihdon maailmancupin osakilpailut suorina lähetyksinä.
Lähde: Hiihtoliiton tiedote
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!