IS: Sportin uusi päävalmentaja tulee sarjatasoa alempaa
Kuva: Juha Tamminen
Jääkiekon SM-liigaseura Vaasan Sport kertoi lauantaina, ettei seuraa viimeisten neljän vuoden aikana valmentanut Tomek Valtonen jatka joukkueessa ensi kaudella.
Ilta-Sanomien mukaan Sportin ensi kauden päävalmentaja on sarjaporrasta alempana Mestiksessä tällä kaudella Kokkolan Hermestä valmentanut Ari-Pekka Pajuluoma.
– En voi vahvistaa asiaa, koska emme ole asiaa julkistaneet, Hockey-Team Vaasan Sport Oy:n hallituksen puheenjohtaja Heikki Hiltunen sanoi IS:lle.
Pajuluomalla, 41, on historiaa Sportissa. Hän on seuran entinen pelaaja, ja vaasalainen on toiminut aiemmin urallaan Sportin apuvalmentajana.
Pajuluoma ei suostunut vahvistamaan IS:n tietoa.
– Se on teidän tietonne. En voi kommentoida asiaa, minulla on sopimus Hermekseen ensi kaudeksi. Sport varmaankin tiedottaa valmentajavalinnoistaan aikanaan, Pajuluoma sanoi.
Sport sijoittui viimeiseksi SM-liigan runkosarjassa.
LUE MYÖS:
- Jere Lehtinen: Leijonat saamassa vielä yhden NHL-vahvistuksen?
- Buffalon vuoro voittaa – sarjassa edetään seiskapeliin
- Jättiyllätys – Slovenia kellisti Tshekin
- Kuten pitikin – Leijonille toinen voitto
- Aston Villa varmisti Mestarien liigan paikkansa
- Sveitsi odotetun vahva, Kanada voitti Ruotsin
- Leijonat avasi hyvällä voitolla
- MM-jääkiekko alkaa, Leijonat kohtaa Saksan
- Anaheimin taival päättyi – Vegas välieriin
- Colorado välieriin – Minnesota hukkasi johtonsa