”Se oli historian surkein ottelu” – Fanit vaativat rahojaan takaisin
Jalkapallokannattajat ympäri maailman ovat reagoineet vihaisesti ”kaikkien aikojen huonoimmalle ottelulle”.
Tanska ja Ranska pelasivat tiistaina todella tylsän maalittoman tasapelin, jolla molemmat varmistivat jatkopaikkansa. Kyseessä oli ensimmäinen maaliton ottelu koko turnauksessa.
Varsinkin Ranskan kannattajat olivat pettyneitä oman joukkueensa suoritukseen ja buuasivat jo ottelun aikana. Puolueettomat katsojat seurasivat ottelua stadionin ulkopuolella.
– Tämän on pakko olla tylsin ottelu koskaan. Tuntuu pahalta niiden puolesta, jotka ovat maksaneet tästä, sanoi mies baarissa.
– Molemmat joukkueet tulisi sulkea turnauksesta, toinen kommentoi kiukkuisesti.
– Lukitsin itseni kerran asuntoni ulkopuolelle kolmeksi tunniksi ilman puhelinta tai kirjaa. Sekin oli viihdyttävämpää, kuin tämä.
Myös twitterin puolella ihmiset ilmaisivat mielipiteitään.
Watched most of the matches of the world cups since the 1998 edition, never saw a worst match than France - Denmark.
I regret not going to enjoy the sun outside. Shame on both team!
#FraDen #WorldCup2018
I regret not going to enjoy the sun outside. Shame on both team!
#FraDen #WorldCup2018
LUE MYÖS:
- Montreal katkaisi Carolinan putken
- Norja yllätti – jopa voitto lähellä
- Leijonat jälleen loistava – Latvia kaatui murskaluvuin
- Vegas nappasi ison voiton
- Aston Villa palasi pokaalikantaan
- Leijonat palaa kaukaloon – Sveitsi murskasi Slovenian
- Arsenal palasi mestariksi – City kompastui tiistaina
- Salon Vilpas koripallomestariksi
- Leijonat lepäsi, Slovenia yllätti taas
- Montreal välieriin – Buffalon upea kausi päätökseen
