Sandra Eriksson Brysselin Timanttiliigassa: ”Loppuajan suhteen ei ole suunnitelmia”

Estejuoksija Sandra Erikssonin kausi ei ole sujunut suunnitelmien mukaan. Perjantaina hän juoksee Brysselissä Timanttiliigan viimeisessä osakilpailussa 3000 metrin esteet.
Viime kesänä Eriksson juoksi Suomen ennätyksen 9.24,70, mutta tällä kaudella on kulkenut vain 9.36,90. Pekingin MM-kisoissa hän jäi alkueriin ajalla 9.39,64.
– Tarvitsen aina muutaman kovan kilpailun, ennen kuin alkaa mennä tosi hyvin. Perjantaina yritän juosta oman juoksuni. Mutta yksi tavoite on, että uskallan juosta toisen kilometrin nopeammin kuin olen sen tänä kesänä juossut, Eriksson sanoo SUL:n tiedotteessa..
– Loppuajan suhteen minulla ei ole suunnitelmia. Juoksu saa mennä niin kuin se menee, Eriksson sanoo.
Eriksson juoksee myös viikonloppuna Ruotsi-ottelussa.
– Siitä tulee luultavasti taktiikkajuoksu. Meidän täytyy miettiä Camillan (Richardsson) ja Alisan (Vainio) kanssa mikä on meille paras taktiikka. Maaottelu on kauden hauskin kisa. On mahtavaa olla mukana joukkueessa. Minä luulen, että tänä vuonna Suomen naiset voittaa, juoksija ennustaa.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu