RoPS:n oikeusmurhan kokeneen puolustajan pelikielto kumottiin
Kuva: Juha Tamminen
RoPS:n Taye Taiwo sai 29.6 2019 pelatussa Veikkausliigan ottelussa RoPS-KPV suoran punaisen kortin, jonka seurauksena oli kentältäpoisto ja kahden ottelun pelikielto.
RoPS on anonut, että Palloliitto poistaa Taiwon kentältäpoiston aiheuttaman kahden ottelun pelikiellon Varoitukset ja kentältäpoistot – säännön K-kohdan mukaan.
Mainitun kohdan mukaan kentältäpoiston aiheuttama pelikielto voidaan poistaa, mikäli videokuvan tai muun materiaalin perusteella on täysin varmaa, että kyseinen pelaaja ei ole syyllistynyt sellaiseen tekoon, josta voidaan antaa punainen tai keltainen kortti.
Kyseisen tapauksen arviointi perustuu kahteen videotallenteeseen (Ruutu + seuran lähettämä GoPro-tallenne) sekä erotuomarin kuulemiseen. Molemmat käytössä olleet tallenteet näyttävät kiistattomasti sen, että pallo osuu ensin RoPS pelaajan päähän ja vasta sen jälkeen käteen pallon liikesuunnan ollessa tällöin poispäin maalista. Erotuomari poisti RoPS:in pelaajan kentältä siksi, että hänen mielestään pallo osuu käteen ja pelaaja pelaa palloa kädellä ja näin ollen vie vastustajalta selvän maalintekotilaisuuden pelaamalla palloa tarkoituksellisesti käsin.
Palloliiton pääsihteerin nimeämä kolmihenkinen työryhmä toteaa, että asiassa esitetyn materiaalin ja erotuomarin kuulemisen perusteella on käynyt ilmi sääntöjen määräämällä tavalla täysin varmasti, että kyseinen pelaaja ei ole syyllistynyt sellaiseen tekoon, josta voidaan antaa suora punainen kortti. Näin ollen Taye Taiwon kentältäpoiston aiheuttama kahden ottelun pelikielto poistetaan.
Lähde: SPL
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- Ferrari yllätti kilpailijatallin – ”Putoamme tuolilta”
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”
- Henri Kontisen nelinpelitie nousi pystyyn Australiassa