Ranskan maajoukkue valmistautuu suuren surun keskellä – terrori-isku kosketti erityisesti kahta pelaajaa
Kuva: Getty Images
Ranskan jalkapallomaajoukkue yrittää keskittyä tiistain ystävyysotteluun Englantia vastaan surun keskellä. Ottelu pelataan vain neljä päivää sen jälkeen, kun 129 ihmistä sai surmansa Pariisin terrori-iskussa.
Isku kosketti erityisesti kahta Ranskan pelaajaa läheltä. Keskikenttäpelaaja Lassana Diarran serkku oli yksi iskussa menehtyneistä. Hyökkääjä Antoine Griezmanin sisko oli Bataclan-teatterissa iskun aikana. Siellä kuoli 89 ihmistä, mutta pelaajan sisko pystyi pakenemaan.
Molemmat pelaajat ovat silti pysyneet joukkueen mukana. Diarra lähetti twitterissä viestin:
– Tässä terrorin ilmapiirissä on tärkeää, että jokainen tätä maata edustava pysyy yhtenäisenä ja vastustaa tätä terrorismia, jolla ei ole väriä, eikä uskontoa.
– Lassanna Diarran elämää on koskettanut suuri suru, hän menetti läheisen sukulaisen. Olen tyytyväinen että hän pysyi joukkueen mukana. Olen keskustellut hänen kanssaan kuten me kaikki olemme. Olemme oppineet yhteisöllisyyden ja solidaarisuuden arvon. Voin vain toistaa Lassanan lähettämän viestin sisällön, joukkueen päävalmentaja Didier Deschamps kertoi BBC:n mukaan.
– Ranskan pelaajat tulevat edustamaan tiistaina maataan erityisellä ylpeydellä, Dechamps sanoi.
Samaan aikaan terrori-iskun kanssa Ranska pelasi Pariisissa Saksaa vastaan ja stadion oli yksi terroristien kohteista.
– Tämä on ollut erityisen vaikeaa ja stressaavaa aikaa, mutta olemme olleet yhdessä ja tukeneet toisiamme. Jokainen joukkueen jäsen on käsitellyt tätä asiaa omalla tavallaan. Olemme jakaneet silti surun yhdessä, päävalmentaja kertoi.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- 80 miljoonan floppi saa väistyä – Chelsealle huippuhankinta: ”Unelmani käy toteen”
- Arsenal ja Liverpool jäivät nuolemaan näppejään – Saksan maajoukkuetähti PSG-paitaan
- Ferrari yllätti kilpailijatallin – ”Putoamme tuolilta”
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Italialaislehti paljastaa: Niklas Moisander kuittaa puoli miljoonaa euroa enemmän kuin Perparim Hetemaj!
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Vatsatauti vaivaa Bayern-tähteä – Saksan maalivahti Manuel Neuer sivuun Italia-ottelusta
- Bäckström hajosi, Washington murtui
- Chris Froome jälleen väkivahvan Sky:n ässänä Tour de Franceen