Podcast: Jere Lehtinen uskoo Anton Lundellin pelaavan ensi kaudella NHL:ssä: ”Kisat osoittivat, miten vahva pelaaja hän on”

HIFK:n Anton Lundell varattiin hiljattain NHL:ään, kun Florida Panthers kiinnitti nuoren HIFK-hyökkääjän. Lundell esiintyi nuorten MM-kisoissa todella vahvasti.
Leijonien GM ja vuoden 1999 Stanley Cup -voittaja Jere Lehtinen uskoo, että Lundell nähdään NHL:ssä jo ensi kaudella.
– Kyllä se lähellä on. Aina täytyy sanoa, että kaikkea voi tapahtua, mutta nuorten kisat osoittivat sen, miten vahva pelaaja hän on. Hän pelaa miesten peliä. Se on näkynyt Liigassa tällä kaudella, ja jo viime kaudellakin. Nyt se on mennyt seuraavalle tasolle. Jos vertaa siihen, keitä kisoista meni pelaamaan NHL:ää, niin Anton on fyysisesti sitä luokkaa, hän sanoo Suplan Stanley Cup classics -podcastissa.
Lundellin henkisen kantin lujuus on tehnyt Lehtiseen vaikutuksen.
– Taitavia kavereita on ollut vuosien saatossa paljon. Se henkinen juttu tulee isoksi osaksi. Nuorten kisoissa mennään isoilla kuvilla ja kirjaimilla varsinkin Pohjois-Amerikassa ja hän ei hetkahtanut yhtään. Henkinen kantti on kova, se on nähty. Hän pelaa IFK:ssa jo ties kuinka monetta kautta, ja se ei ole mikään helpoin paikka pelata Suomessa. Hän on parantanut vuosi vuodelta ja hänen kohdallaan kuukausi kuukaudelta, kun on nuori kaveri ja kehittyy koko ajan, Lehtinen sanoo.
Lehtisen haastattelu löytyy Suplasta.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- George Russell Montrealin voittaja – Lando Norrisilta kallis virhe
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- George Russell aloitti vahvimmin Montrealissa
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Max Verstappenia uhkaa kisarangaistus
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Teemu Selänne jyrähti Leijonien homokohusta – osa somekansasta sekosi: ”Ei Jenkeissä asuvana…”
- Pekka Rinne, pitääkö legenda paikkansa, saitko NHL-varauksen alkulämmittelyn perusteella? – ”Ei se varmaan ihan totta ole”
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- Huolestuttavaa? – Patrik Laineella ongelma samassa polvessa, joka hajosi 2014
- Peter Ahola valaisee mitä tekee joukkueen GM
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Kuva: Joonas Donskoin seurakaverilla on NHL-kevään komein Juha Mieto -look