Pikkuhuuhkajien maalinteko toimii – Nyt puolustuspeli kuntoon
Kuva: Getty Images
U21-maajoukkue päättää Espanjan leirinsä maaotteluun Bulgariaa vastaan. Peli alkaa klo 15 Suomen aikaa.
Suomi voitti perjantaina Norjan peräti 8-3-lukemin. Benjamin Källman teki hattutempun ja Juhani Pikkarainen, Saku Ylätupa, Eetu Vertainen, Marcus Forss ja Jasin Assehnoun osuivat kerran mieheen.
– Hyökkäyspelimme onnistui todella hyvin, teimme maaleja hurjalla prosentilla. Tilastot maalipaikoista eivät poikenneet normaalista aivan älyttömästi, mutta tulos kyllä. Parannettavaa jäi puolustuspeliin, Norjalla oli omat paikkansa ja niitä olemme käyneet läpi, joukkueen videoanalyytikko Jouko Kylmäoja toteaa Palloliiton verkkosivuilla.
– Murtauduimme todella monipuolisesti – maasta, ilmasta, keskeltä ja laidoilta. Maaleja tuli myös joka puolelta ja monta tehtiin suoran prässin seurauksena. Norja ei saanut heille ominaista peliä käyntiin ollenkaan. He haluavat pitää palloa ja etsiä murtautumispaikkoja rauhassa, mutta heidän hyökkäykset jäivät lyhyiksi.
– Tämä oli hyvää oppia siitä, että keskittymisen pitää säilyä. Koko 90-minuuttinen täytyy painaa täysillä, tilanteessa kuin tilanteessa. Oman pään nolla on meille hyvä tavoite maanantaille.
Maanantain U21-maaottelu alkaa klo 15 Suomen aikaa ja näkyy suorana VeikkausTV:ssä.
Lähde: SPL
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Vatsatauti vaivaa Bayern-tähteä – Saksan maalivahti Manuel Neuer sivuun Italia-ottelusta
- Italialaislehti paljastaa: Niklas Moisander kuittaa puoli miljoonaa euroa enemmän kuin Perparim Hetemaj!
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- 80 miljoonan floppi saa väistyä – Chelsealle huippuhankinta: ”Unelmani käy toteen”
- Arsenal ja Liverpool jäivät nuolemaan näppejään – Saksan maajoukkuetähti PSG-paitaan
- Ferrari yllätti kilpailijatallin – ”Putoamme tuolilta”
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Bäckström hajosi, Washington murtui
- Chris Froome jälleen väkivahvan Sky:n ässänä Tour de Franceen