Petteri Forsell ei mahtunut kokoonpanoon EM-karsinta-avauksessa – näin Markku Kanerva kommentoi asiaa
Osaa Suomen jalkapallomaajoukkuetta seuraavista saattoi ihmetyttää lauantaina päävalmentaja Markku Kanervan kokoonpanovalinnat Italiaa vastaan pelatussa EM-karsinta-avauksessa. Puolan liigassa Miedz Legnicassa viime aikoina loistanut Petteri Forsell ei mahtunut listalle, vaikka oli täydessä pelikunnossa.
Helsingin Sanomien toimittajan Ari Virtasen mukaan Forsellilla oli sukulaisia paiklla Udinen stadionin katsomossa. Pelaaja vaikutti Viasatin selostajan Ville Kuusisen mukaan hyvin pettyneeltä ennen lauantain ottelun alkamista, mikä johtunee tietty kokoonpanon ulkopuolelle jäämisestä.
– Oli varmaan monella muullakin ystäviä katsomassa. Totta kai pitääkin olla vähän pettynyt, jos ei mahdu kokoonpanoon, Kanerva kommentoi Suplan Week of Football -podcastissa.
Kuusisen ja toimittaja Kim Kallströmin toimittaman tuoreen Week of Football -podcastin jakson voit kuunnella täältä.
– Se on se valitettava kohtalo joillekin. Kaikki eivät mahdu listoille. Sitten aina mietitään tarkkaan, että ketkä ovat ne, jotka jäävät katsomoon. Tärkeää siinä on kuitenkin myös pelaajan asenne, että osaa ottaa sen oikealla tavalla. On valmis sitten seuraavassa pelissä täyttämään tehtävänsä jos on listalla, saati pääsee kentälle, Kanerva jatkoi.
Nähtäväksi jää, onko Forsell tänään Huuhkajien kokoonpanossa, kun joukkue kohtaa Armenian Jerevanissa.
Armenian ja Suomen välinen EM-karsintaottelu alkaa tiistaina 26.3. kello 19 Suomen aikaa. Ottelua voi seurata Viasat Jalkapallo -kanavalta, Viaplaysta ja ilmaiseksi Viafreestä.
LUE MYÖS:
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Silja Kosonen paljasti IS:lle: Senni-rakas yllätti heti EM-kullan jälkeen
- EM-kisojen aikataulu, ohjelma, televisiointi ja suomalaiset 14.8.
- Ilona Mononen tavoittelee EM-mitalia naisten 3000 m esteiden finaalissa
- Naisten seiväsfinaali tänään tv:ssä – Wilma Heltelä puolustaa EM-kultaansa
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Ilona Mononen tavoittelee EM-mitalia naisten 3000 m esteiden finaalissa
- Naisten seiväsfinaali tänään tv:ssä – Wilma Heltelä puolustaa EM-kultaansa
- Silja Kosonen paljasti IS:lle: Senni-rakas yllätti heti EM-kullan jälkeen