Pavel Datsjuk leukaili isoon kaukaloon paluusta: ”En tiedä, tarvitsenko lisätilaa”

Detroit Red Wingsistä kahdeksi seuraavaksi kaudeksi KHL-seura Pietarin SKA:han siirtynyt Pavel Datsjuk on itäliigan suurin tähti alkavalla kaudella.
SKA kohtaa Jokerit torstai-iltana, ja Datsjuk antoi NHL.com/fi -sivustolle haastattelun, jossa ruoti odotuksiaan kaudesta. Datsjuk palaa siirron myötä isompaan kaukaloon.
– En ole vielä pelannut montaakaan peliä. Pitää luistella enemmän, mutta se ei huoleta minua. Se voi olla hauskempaakin. En edes tiedä, tarvitsenko sitä lisätilaa, hän naurahti.
Datsjuk on pelannut samassa ketjussa Ilja Kovaltshukin ja Sergei Plotnikovin kanssa.
– Olemme alkaneet jo löytää yhteistä kemiaa, ja kaikki menee varmasti hyvin. Kaikki ei kuitenkaan ole kiinni vain meistä kolmesta. Kentällä on viisi pelaajaa yhtä aikaa, ja joukkueen on tehtävä yhdessä töitä, tähtihyökkääjä sanoi.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Huuhkaja-pelaajan joukkue lähellä jättipaukkua FA Cupissa
- FA Cupissa jysähti melkoinen pommi – Liverpool putosi alasarjajoukkueelle
- Patrik Laineen kuiva kausi jatkui
- Sebastian Aho hurjana – Aleksander Barkov iskussa
- Teuvo Teräväinen ja Artturi Lehkonen tehokkaina
- Suomalaiset kovassa maalivireessä NHL:ssä
- Teuvo Teräväisen tehot laiha lohtu
- Joel Armia Montrealin sankarina
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa