Pavel Datsjuk leukaili isoon kaukaloon paluusta: ”En tiedä, tarvitsenko lisätilaa”

Detroit Red Wingsistä kahdeksi seuraavaksi kaudeksi KHL-seura Pietarin SKA:han siirtynyt Pavel Datsjuk on itäliigan suurin tähti alkavalla kaudella.
SKA kohtaa Jokerit torstai-iltana, ja Datsjuk antoi NHL.com/fi -sivustolle haastattelun, jossa ruoti odotuksiaan kaudesta. Datsjuk palaa siirron myötä isompaan kaukaloon.
– En ole vielä pelannut montaakaan peliä. Pitää luistella enemmän, mutta se ei huoleta minua. Se voi olla hauskempaakin. En edes tiedä, tarvitsenko sitä lisätilaa, hän naurahti.
Datsjuk on pelannut samassa ketjussa Ilja Kovaltshukin ja Sergei Plotnikovin kanssa.
– Olemme alkaneet jo löytää yhteistä kemiaa, ja kaikki menee varmasti hyvin. Kaikki ei kuitenkaan ole kiinni vain meistä kolmesta. Kentällä on viisi pelaajaa yhtä aikaa, ja joukkueen on tehtävä yhdessä töitä, tähtihyökkääjä sanoi.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa