Ossi Väänänen Leijonien menestysreseptistä Ylelle: ”Ei egoja, ei itsekkyyttä”
Kuva: Getty Images
Leijonien puolustaja Ossi Väänänen valotti sitä, mistä syntyi Leijonien upea taisteluhenki lauantain pronssiotteluun, vaikka edellisenä iltana kultaunelmat menivät murskaksi Ruotsia vastaan välierässä. Suomi kaatoi olympialaisten pronssipelissä USA:n peräti 5-0-lukemin.
– Ennen ottelua Teemu Selänne ja Kimmo Timonen puhuivat joukkueelle siitä, että on hirveä ero lähdetäänkö turnauksesta pronssin kanssa kotiin vai ei. Halusivat, että jokainen laittaa kaikkensa likoon ja toivottavasti saadaan siten ansaitsemamme tulos. Ei siinä käyty lainkaan taktiikkaa läpi vaan valmistauduttiin henkisesti otteluun, Väänänen kertoi menestysreseptistä Ylelle maanantaina.
Jo vuosia Leijonien runkomiehiin kuuluva Jokeri-kapteeni on vaikuttunut siitä, kuinka aina uudet suomalaiskiekkoilijat sopeutuvat hyvin miehistöön.
– He ovat heti saman tien ruodussa. Kun ei ole isoja egoja on hyvä tulla ryhmään. Aina on hyvä fiilis ja kaikilla sama päämäärä. Ei ole itsekkyyttä ja hitsautuminen yhteen tapahtuu lyhyellä aikavälillä.
LUE MYÖS:
- Colorado välieriin – Minnesota hukkasi johtonsa
- Manchester City piti mestaruustaistoa yllä
- Ja mestari on…. Tappara, jälleen kerran
- MM-kisojen alkuun enää kaksi päivää – tässä Leijonien ketjut
- San Antonion supertähti dominoi
- Buffalo tasoitti voitot, Vegas iski jatkoajalla
- Kanadalle jymyvahvistus – Suomi ja Kanada kilpavarustelevat
- Oklahoma City jatkoi puhtaalla pelillä – Lakers ulos
- Coloradolle mehevä voitto
- Tottenhamin tuska jatkuu – karvas tasapeli