Onko Eden Hazard Messin ja Ronaldon tasolla, Markku Kanerva? ”Yksilötaito on maailmanluokkaa”

Belgian jalkapallomaajoukkueen kirkkain tähti Eden Hazard pääsee torstaina tekemään tuhojaan maajoukkuepaidassa, kun Belgia avaa EM-karsintaurakkansa ottelulla Venäjää vastaan.
Maajoukkuepaidassa 98 ottelussa 27 maalia tehnyt Hazard on niittänyt menestystä Valioliigan Chelseassa ja hänet on kertaalleen nimetty Valioliigan Vuoden pelaajaksi. Viime kesän MM-kisoissa Belgia sijoittui pronssille ja Hazard palkittiin kisojen toiseksi parhaana pelaajana.
Belgia - Venäjä klo 21:35 alkaen, Viasat Jalkapallo ja Viaplay.
#EMfutis #EMkarsinnat #Huuhkajat #SuoraYhteys #EURO2020
Maailman parasta pelaaja valittaessa 28-vuotias Hazard ei ole kuitenkaan noussut kärkisijoille. Kysymys kuuluukin, onko pitkään siirtohuhuissa Real Madridiin liitetty Hazard pelaajana Lionel Messin ja Cristiano Ronaldon tasolla?
Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva antaa Suplan Week of Football -podcastissa kysymykseen kaksijakoisen vastauksen.
– Yksi vastaan yksi pelaajana hyökkäyssuuntaan hän on ihan Messin ja Ronaldon tasolla. Jalat toimii hyvin ja kaveri on hyvä viimeistelemään. Chelseassa on paljon puhuttu siitä, missä häntä peluutetaan ja mikä se paras pelipaikka on.
– Hän on kaveri, jolle pitää palloa saada jalkaan ja sellaisiin tilanteisiin, jolloin hän pystyy niitä vahvuuksiaan toteuttamaan. Vähän ailahtelevaa hänen pelaamisensa on välillä ollut, mutta nimenomaan tuo yksilötaito, joka hänellä on, on ihan maailmanluokkaa.
Kuuntele Week of Football -podcast kokonaisuudessaan Suplassa.
Belgia−Venäjä-ottelu nähdään suorana lähetyksenä torstaina 21.3. klo 21.35 Viasat Jalkapallo -kanavalla ja Viaplayssa, joka näyttää kaikki EM-karsintaottelut.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu
- NHL:n varaustilaisuuden varausjärjestys selvillä
- Suomalaisjoukkueiden ensimmäiset vastustajat eurokentillä selvillä
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin