Oma koira pelasti ex-maajoukkuepelaajan hengen – ”Hän alkoi haukkua mielettömästi”
Kuva: Getty Images
Pitkään Euroopan huippuseuroissa pelannut Kamerunin entinen maajoukkuepelaaja Rigobert Song oli lokakuussa lähellä kuolemaa saatuaan aivohalvauksen kotonaan Yaoundessa.
Song oli pitkään koomassa, mutta on nyt selvinnyt vakavasta tapauksesta täysin kuntoon ja antaa kiitosta uskolliselle koiralleen.
– Hän oli alkanut haukkua mielettömästi kun se tapahtui, lattialle rojahtanut Song kertoi L’Equipelle.
Haukunta kiinnitti talonmiehen huomion ja tämä puolestaan hälytti apua nopeasti – ajoissa, kuten sittemmin ilmeni.
Songilla oli tapauksessa myös onnea, sillä hän oli kaatunut kyljelleen eikä siksi ollut vaaraa tukehtumisesta omaan kieleen. Hänen verenpaineensa ehti kuitenkin laskea 25:een ennen ambulanssin saapumista.
– Minulle oli sellainen tunne että pääni räjähtää, 40-vuotias Song kuvaili.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!