Olympiajoukkueen johtaja saa täyslaidallisen – ”Odotan teosta Mika Kojonkosken saavutukset…”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen Olympiakomitean huippu-urheiluyksikön ja olympiajoukkueen johtaja Mika Kojonkoski on saanut viime päivinä osakseen täyslaidallisen kritiikkiä. Entinen mäkihyppyvalmentaja aloitti pestissään neljä vuotta sitten.
Hän astui virkaan rehevällä tulos tai ulos -asenteella. Suomella on tällä hetkellä Rion olympialaisista tilillään yksi pronssinen mitali. Kojonkoski itse on tehnyt vastikään neljän vuoden jatkosopimuksen. Hän oli ymmärrettävästi melko vaitonainen, kun Yle peräsi häneltä kommenttia koskien neljän vuoden takaisia lausuntoja.
– Minä koen, että olemme hyvällä matkalla, kuten myös ympäristömme. Mutta olemme alkutaipaleella. Haluamme vierittää palloa menestykseen asti, mutta se ottaa aikansa. Toivon, että kärsivällisyys riittää siihen. Jos koko ajan vaihdamme suuntaa, se ei johda mihinkään, pomo pyöritteli perjantaina.
Sosiaalinen media on tietysti ottanut Kojonkosken hampaisiinsa. Muun muassa entinen huippujalkapalloilija Atik Ismail näkisi mielellään selonteon, missä käytäisiin läpi Kojonkosken saavutukset huippuvirassaan.
Tietokirjailijana odotan Olympiakomitean tilausta teoksesta Mika Kojonkosken saavutukset huippu-urheilun yksikön johtajana. #Rio2016
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- Ferrari yllätti kilpailijatallin – ”Putoamme tuolilta”
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”
- Henri Kontisen nelinpelitie nousi pystyyn Australiassa