Olli Huttunen: ”Taktiikka ihan nappiin”

VPS:n päävalmentaja Olli Huttunen piti Argentiinan taktiikkaa lauantain puolivälieräottelussa onnistuneena ja hyvin toteutettuna. Argentiina raivasi tiensä neljän parhaan joukkoon pudottamalla Belgian jatkosta niukasti Gonzalo Higuainin ottelun ainoalla maalilla.
– Argentiina onnistui loistavasti taktiikassaan, se meni ihan nappiin. He pelasivat tarkan puolustuksen kautta, Huttunen kehui.
– Kun Higuain onnistui tekemään loistavalla vedollaan Argentiinalle aikaisen johtomaalin, puolustamisen mestari, Argentiina, jäädytti pelin ja puolusti voiton.
Huttunen oli myös yllättynyt Belgian hyökkäyspään tehottomuudesta, painostuksesta huolimatta joukkue jäi nollille.
– Belgia rakensi, hallitsi ja painetta Argentiinan päähän, mutta ei maalia. Voiton vei hyökkäyspään tehottomuus, Huttunen arvioi.
– Tästä kaikesta kertoo myös se, että Belgia vaihtoi koko hyökkäyspään pelaajistoon uusiin kasvoihin ottelun kuluessa.
Argentiina kohtaa välierissä joku Hollannin tai Costa Rican. Ottelu pelataan myöhään lauantaina.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Leijonat päätti alkulohkon voittoisasti – puolivälierävastus selvillä
- Leijonat kaatoi Kanadan
- Max Verstappen Imolan ykkönen
- Leijonat nihkeään voittoon Latviasta
- Toronto pakotti Floridan seitsemänteen otteluun
- Leijonat murjoi Slovenian
- Kasperi Kapanen Edmontonin sankari – Florida tarrasi jatkopaikkaan
- Mikael Granlund hattutemppusankarina
- Ruotsi niukasti Leijonia vahvempi
- Mikko Rantasen hurja vire jatkuu