Nolo virhe tv-yhtiöltä – uutisoi Bundesliigavalmentajan erottamisesta valheellisesti

Bundesliigan lauantainen ottelu Leverkusenin ja Eintracht Franfurtin välillä sai hiukan koomisiakin piirteitä tv-yhtiö Skyn uutisoinnin myötä.
Sky kertoi 40 minuuttia ennen ottelun alkua, että Leverkusenin yhtiökokous on ollut koolla aamupäivällä ja päättänyt päävalmentaja Roger Schmidtin erottamisesta.
Leverkusenin toimitusjohtaja Michael Schade oli raivoissaan Skyn toiminnasta.
– Mitään kokousta ei ole ollut eikä mitään päätöstä ole tehty. Tämä on törkeä valhe Skylta! He ovat ylittäneet rajat, Schade vaahtosi BILD am Sonntagille.
Sky pyysi julkisesti anteeksi virhettään ja kertoi tehneensä niin jo stadionilla ottelun aikana. Lisäksi niin Schade kuin Leverkusenin urheilujohtaja Rudi Völler olivat saaneet henkilökohtaiset anteeksipyynnöt. Kumpikaan ei suostunut ottelun jälkeen sanomaan sanaakaan Skylle.
Leverkusen voitti ottelun 3-0.
- Suomalaisvahdeilla synkkä ilta NHL:ssä
- Patrik Laine ja Kasperi Kapanen maalasivat
- Suomalaisilla loistopäivä Falunissa: Kerttu Niskanen voittoon, Perttu Hyvärinen ja Ristomatti Hakolalta loistohiihdot
- Lukas Hradeckyn europelit jatkuvat – Rasmus Schüllerin päättyivät
- Aleksander Barkov järjestelemässä maali-ilottelua – Mikko Rantasen ja Miro Heiskasen pisteputkille jatkoa
- NHL tuo Tampereelle koko perheen kiekkojuhlan viikonloppuna
- Norwichille heikko tasapeli – Middlesbroughilta suora nousu karkaamassa
- Mikko Rantanen maalasi Coloradon voitossa
- Krista Pärmäkoski edelleen sivussa – Iivo Niskanen jättää Falunin väliin
- Markku Kanerva hyppää uuteen rooliin – ”Samalla se on itsensä kehittämistä”