Näin Lauri Markkasen isoveli Eero ennakoi Huuhkajien illan ottelua
Suomalaisen urheilun kohu käy jatkuvasti koripallomaajoukkueen 20-vuotiaan Lauri Markkasen ympärillä. Syksyllä NBA-seura Chicago Bullsissa aloittava Markkanen on esiintynyt upeasti koripallon EM-kisojen kolmessa avausottelussa.
Tänään hän on tulessa lähes samaan aikaan jalkapallomaajoukkueessa pelaavan isoveljensä Eero Markkasen, 26, kanssa. Eeron edustama Huuhkajat kohtaa Kosovon klo 21.45, Laurin Susijengi Kreikan klo 20.
Eero Markkanen pelasi lauantain 1-0-voitossa Islannista koko pelin Suomen hyökkääjänä. 197-senttinen rymistelijä valui usein alas oman pään erikoistilanteissa ja voitti pääpalloja hyvällä prosentilla.
– Tuli vähän voitettua niitä enemmän kuin normaalisti puolustupäässäkin. Sitten ehkä vähän vähemmän hyökkäyspäässä. Toisaalt sai pidettyä palloa siellä kuitenkin hyvin. Ainahan löytyy parannettavaa kuitenkin, Markkanen sanoi Huuhkaja-TV:n haastattelussa.
Kosovo on erilainen vastustaja kuin Islanti. Ensin mainittu joukkue on vastahyökkäysvoittoinen, kun taas Islanti yritti iskeä ennen kaikkea erikoistilanteista.
– Varmasti on erilainen, mutta emme me silti voi yhtään aliarvioida Kosovoakaan. Siellä on tosi hyviä pelaajia myös, ”Erzi” muistutti.
– Ollaan kyllä käyty aika perusteellisesti läpi Kosovon pelaamista, hyökkäys -ja puolustuspäässä sekä erikoistilanteita. Kyllä me tiedetään, mitä odottaa.
LUE MYÖS:
- Jokerit jysäytti kolme jättihankintaa – Teemu Turunen paljasti syyn siirrolleen
- Krista Tervo: surkea uutinen!
- Siirtomarkkinoilla jysähtää – Real Madrid tekemässä suomalaishankinnan
- Saga Vanninen: valtava muutos!
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Skandaali muhii Natalissa – Meksikolta hylätty kaksi maalia
- Kuva: Minttu Räikkönen julkaisi herkän hääotoksen Instagramissa
- Real Madridin Thibaut Courtoisilta kovaa tekstiä entiselle seuralleen – ”Täällä taso on kovempi kuin Chelseassa”
- KHL-seuran hallitus kokoontui – Raimo Helmiselle potkut
- Liiga-seuralta karuja uutisia – kaksi tähtipelaajaa pitkään sivussa
- Louis van Gaal ylimielisenä: ”Meitä kritisoivat elävät menneisyydessä”
- Miksi Real Madridiin siirtynyt tähtiveskari joutui poistamaan tunteikkaan jäähyväiskirjeensä sosiaalisesta mediasta?
- Ratkaiseva shokkitappio liikaa: USA ulos MM-kisoista, valmentaja lähti
- Ahmed Musa katkerana Leicesterille – ”Halusin jäädä Englantiin”
- AL: Tampere United tekee paluun