Muutoksia Ykkösen nousukarsintapareihin? SK: Kakkosen seura teki vastalauseen lohkovoittajan pelaajasta
Satakunnan Kansan mukaan jalkapallon Kakkosen eli Suomen kolmanneksi korkeimman sarjatason B-lohkossa toiseksi tullut Musan Salama on tehnyt vastalauseen vedoten lohkon voittaneen helsinkiläisseura Viikinkien edustuskelvottoman pelaajan pelaamiseen kesän peleissä.
Jos Viikingeiltä vähennettäisiin valituksen seurauksena pistekin, MuSa nousisi lohkon voittajaksi paremmalla maalierolla ja painelisi samalla nousukarsintaan A-lohkossa toiseksi tullutta helsinkiläistä Klubi 04:ää vastaan.
MuSan toiminnanjohtaja Petteri Lahti ei kommentoinut mitään SK:n uutiseen. Palloliiton lakimies ja kilpailutoiminnan päällikkö Pekka Soini sen sijaan vahvisti MuSan tehneen vastalauseen.
– Vastalause on käsittelyssä ja päätös saadaan tehtyä huomenna perjantaina. Kysymys on pelaajasta, joka on pelannut, vaikka varoitustili on ollut täynnä, Soini vahvisti SK:lle.
Vastalauseen tekemisen takaraja, seitsemän päivää, on ylittynyt reilusti. Soini ei spekuloinut, millainen päätös kuullaan huomenna.
– Asiaa käsitellään niin sanotusti arkirutiinilla ilman tiedottamista. Tässä vaiheessa en voi kertoa enempää.
Toisessa nousukarsintaparissa kohtaavat kotkalainen KTP ja AC Kajaani. Kaksiosaisten otteluparien voittajat nousevat ensi kaudeksi Ykköseen.
Viikinkien ja Klubi 04:n väliset ottelupäivät ehtivät juuri varmistua. Ensimmäinen osa on tarkoitus pelata 14.10. Viikinkien kotikentällä Vuosaaressa ja toinen viikkoa myöhemmin Töölön Telia 5G-areenalla.
Kakkonen pelattiin tälläkin kaudella kolmessa 12 joukkueen lohkossa. Nousukarsintoihin pääsivät jokainen lohkovoittaja (KTP, Viikingit, AC Kajaani) sekä paras lohkokakkonen. Parhaan lohkokakkosen valinta muuttui täksi kaudeksi, kun ottelut lohkon kolmea viimeistä joukkuetta vastaan nollattiin niin pisteissä kuin maaleissa.
Nähtäväksi jää, vaikuttaako MuSan vastalause nousukarsintapareihin.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Vatsatauti vaivaa Bayern-tähteä – Saksan maalivahti Manuel Neuer sivuun Italia-ottelusta
- Italialaislehti paljastaa: Niklas Moisander kuittaa puoli miljoonaa euroa enemmän kuin Perparim Hetemaj!
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Ferrari yllätti kilpailijatallin – ”Putoamme tuolilta”
- 80 miljoonan floppi saa väistyä – Chelsealle huippuhankinta: ”Unelmani käy toteen”
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Teemu Selänne jyrähti Leijonien homokohusta – osa somekansasta sekosi: ”Ei Jenkeissä asuvana…”
- 11-vuotias ihmepoika juoksi hurjan ME-ajan – oma isä jäi kyydistä kesken matkan
- Ansaittu hiljainen hetki – yksi neroista on poissa