ManU-legenda jyrähti: ”Mourinho ei oikea valmentaja seuralle”

Manchester Unitedin legendaarinen hyökkääjä Eric Cantona juhlii tänään 50-vuotissyntymäpäiviään. Samalla hän on ottanut kantaa ex-seuransa nykymenoon.
Eric Cantona antoi laajan haastattelun The Guardianille, jossa hän muun muassa pui Manchester United tulevaa valmentajaa. Louis van Gaalin potkut julkaistiin maanantai-iltana. Vahvin seuraajaehdokas on Jose Mourinho.
– Rakastan hänen (Mourinhon) persoonaansa, hänen intohimoaan peliä kohtaan sekä hänen huumoriaan. Hän on hyvin älykäs ja vaatii pelaajilta sata prosenttista suoritusta. Ja tietysti hän myös voittaa asioita, Cantona totesi.
– En kuitenkaan usko, että hän peluuttaa sellaista jalkapalloa, mitä Manchester Unitedin fanit rakastaisivat, vaikka he voittaisivatkin. Hän voi voittaa Manchester Unitedin kanssa. Mutta hyväksyvätkö he sellaisen jalkapallon, vaikka voittoja tulisikin? Minä en usko siihen.
Ranskalainen olisi mielellään nähdyt Unitedin peräsimessä paikallisvastustajan riveihin värvätyn Pep Guardiolan.
– Guardiola olisi ollut tavoittelemisen arvoinen. Hän on Johan Cruyffin henkinen poika.
Cantona pelasi Manchester Unitedissa vuosina 1992-1997 ja teki 143 ottelussa 64 maalia.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- George Russell Montrealin voittaja – Lando Norrisilta kallis virhe
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- George Russell aloitti vahvimmin Montrealissa
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Max Verstappenia uhkaa kisarangaistus
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Teemu Selänne jyrähti Leijonien homokohusta – osa somekansasta sekosi: ”Ei Jenkeissä asuvana…”
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- Pekka Rinne, pitääkö legenda paikkansa, saitko NHL-varauksen alkulämmittelyn perusteella? – ”Ei se varmaan ihan totta ole”
- Peter Ahola valaisee mitä tekee joukkueen GM
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Ei sekuntiakaan peliaikaa – Stanley Cup -sormus sormeen
- Entinen UFC-ottelija tyrmättiin nyrkkeilykehässä – kuoli saamiinsa vammoihin