Kroatia ja Meksiko kuumassa kohtaamisessa

A-lohkon päätöskamppailussa Kroatia-Meksiko on huikeat panokset. Meksikolle riittää tasapeli varmaan paikkaan neljännesvälierissä. Kroatia puolestaan tarvitsee voiton ollakseen varma jatkopaikasta, mutta sen saattaa pelastaa Brasilian tappio Kamerunille. Tällöin tasapeli riittäisi Kroatiallekin, mutta tämä skenaario on niin epätodennäköinen, ettei sen varaan voi laskea mitään.
Kroatia on pullollaan tulivoimaa. Peräti viisi maalia kahdessa ottelussa viimeistelleen joukkueen riveistä löytyy Mario Mandzukicin, Ivica Olicin, Ivan Rakiticin ja Luka Modricin myötä osaamista, jolla murtaa Meksikon toistaiseksi ilman takaiskuja turnauksessa selvinnyt puolustus ja sen viimeinen lukko, loistava maalivahti Guillermo Ochoa. Kroatian on kuitenkin tärkeää säilyttää tasapaino eikä hyökätä liian innokkaasti, sillä Meksiko kykenee iskemään todella vaarallisesti vastaan.
Meksikon päävalmentaja Miguel Herrera aikoo luottaa samaan avauskokoonpanoon kuin kahdessa aiemmassakin alkulohkon kamppailussa. Ja miksi ei luottaisi, sillä joukkueen esitykset ovat olleet erinomaisia. Näin tähtihyökkääjä Javier Hernandez aloittaa yhä vaihtopenkin puolella Giovani Dos Santosin ja Oribe Peraltan ottaessa kahden kärkimiehen paikat.
Recifessä kello 23.00 Suomen aikaa alkavasta ottelusta voidaan odottaa todella tasaista ja jännittävää. Meksiko on lievä ennakkosuosikki, mutta mikä tahansa lopputulos on mahdollinen.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Huuhkajien hyökkääjä avasi maalitilinsä Bundesliigassa
- Suomen talvijoukkueet viikonlopun maailmancupiin valittu – Iivo Niskanen tekee paluun
- Juuse Saros palasi taas tasolleen – vei NHL:n suomalaiskohtaamisen nimiinsä
- Sebastian Ahon sihti kohdillaan – Dallasin suomalaiset syöttöpuuhissa
- Suomalaishiihtäjät kaukana kärjestä Jällivaarassa
- Mikael Granlund tehopäällä – Patrik Laine osui
- Talvi yllätti HJK:n Konferenssiliigan ottelussa – HJK menetti kahden maalin johtoaseman
- Aleksander Barkov pyssytti itsensä harvalukuiseen seuraan
- Sebastian Aho tehokkaana – Jesperi Kotkaniemi ratkaisi
- Suomen joukkueet viikonlopun talvilajien MM-osakilpailuihin valittu – konkari mukana