Krista Pärmäkoski vai Marit Björgen – FIS myöntää että ”toinen oli nopeampi”
Kuva: Getty Images
Naisten 10 kilometrin hiihdon jaettu olympiapronssi on herättänyt melkoisestikin keskustelua. Krista Pärmäkosken ja Marit Björgenin ajat maalissa olivat toki tismalleen samat – mutta vain ilmoitetulla tarkkuudella.
Ruotsin yleisradioyhtiön SVT:n hiihtoekspertti Jakob Hård ei pidä mitalin jakamista kuitenkaan oikeana tapana.
– Minusta ero pitäisi saada aikaiseksi, koska puhtaan teknisesti se on mahdollista, Hård sanoo.
”Syylliset” nykytilaan Hård löytää legendaarisiin mittoihin nousseesta Thomas Wassbergin ja Juha Miedon sadasosasekunnin eroon päättyneestä Lake Placidin olympiavoittotaistelusta vuonna 1980.
– Sen jälkeen tämä muutettiin ja FIS päätti poistaa sadasosasekunnit. Mutta jos ero on osoitettavissa, se pitäisi myös tehdä. Jompikumpi, Björgen tai Pärmäkoski, oli tosiasiassa nopeampi.
FIS:n kilpailujohtaja Pierre Mignerey myönsi Aftonbladetille asian olevan juuri näin.
– Me mittaamme sadasosat, mutta julkaisemme vain kymmenesosat [sekunneista]. Näin on säännöissä, vain sprinteissä käytetään tarkempaa aikaa, jotta ”lucky loserit” saadaan selville.
– Voimme nähdä kyllä kumpi oli nopeampi. En itse tiedä kumpi, mutta sen voi nähdä. Jompikumpi oli hiukan nopeampi.
LUE MYÖS:
- Nouseeko Barcelona? Miten käy Liverpoolin?
- Nikola Jokicilta jälleen uskomaton kausi
- SaiPa järjesti kiekkofaneille unelman – Tampereen paikallinen välierissä
- City hoiteli leiviskänsä, ensi viikonloppuna megaottelu
- Isossa Omenassa hiljainen kiekkokevät
- Rory McIlroy nappasi pokaalin ja miljoonia
- KuPS ja AC Oulu puhtaalla pelillä Veikkausliigan kärjessä
- Golfässältä suoraa puhetta – ”Normaali paska viikko”
- Pitkän tauon jälkeen – Iivo Niskanen kumarsi Suomen mestarina
- Tästä alkaa kultajahti – Leijonien ensimmäinen leiriryhmä julki