Kova vaihtokauppa NHL:ssä: ”Yksi vaikeimpia päätöksiäni”

Nashville Predatorsin 30-vuotias kapteeni Shea Weber pelaa ensi kaudella Montreal Canadiensissa. Vaihtokaupassa toiseen suuntaan siirtyy P.K. Subban.
Weber teki viime kaudella 78 ottelussa tehot 20+31 ja hänet on valittu Kanadan syksyn World Cup -joukkueeseen. Hän on edustanut Kanadaa kahdesti olympialaisissa.
27-vuotias Subban teki viime kaudella Montralissa tehot 6+45. Myös hän kuului Kanadan olympiajoukkueeseen Sotshissa 2014, mutta pelasi vain yhden ottelun.
– Menen joukkueeseen, joka todella haluaa minut, Subban sanoi TSN:n mukaan.
– Koen olevani nyt paljon lähempänä Stanley Cupia.
Montrealin GM Marc Bergevin oli kaksijakoisssa tunnelmissa.
– Uskon, että Canadiens on nyt parempi joukkue, mutta samalla on sanottava, että tämä oli yksi urani vaikeimpia päätöksiä. Weber on huippuluokan johtaja joukkueelle, hän tuo meille vahvistusta puolustukseen ja ylivoimapeliimme moneksi vuodeksi.
PIKKULEIJONAT JYRÄÄ LATVIAN! NÄIN SINÄ VOITAT TÄNÄÄN 50€ RISKEERAAMATTA SENTTIÄKÄÄN!
Nyt on jaossa elämäsi helpoimmat 50 euroa.
VOITA PIKKULEIJONILLALuetuimmat
- Valioliigassa flopannut hyökkääjä palaa Chelseasta Bundesliigaan – Siirtosummasta suli liki puolet!
- Saksalaislehti: Siirtyykö Joel Pohjanpalo naapurikaupungin seuran riveihin – ”Jolle olisi täydellinen nimi”
- Veikkausliigan jumbokamppailussa pisteet jakoon dramaattisten vaiheiden jälkeen
- ManU tekemässä hankintoja – Legenda linjaa pelkäksi pr-katastrofiksi
- Liverpool-toppari matkasi takaisin kotimaahansa, poissaolon pituutta ei tiedetä
- ManU-manageri myönsi tappion jälkeen: ”Olimme parempia Ronaldon kanssa”
- ManU-legenda raivosi avaustappion jälkeen: ”Omistajien on myytävä seura!”
- Todellinen shokkiuutinen Liverpool-tähden vammasta – Voi missata jopa yhdeksän ottelua!
- Mikko Korhonen putosi päätöskierroksella kärkitaistelusta – silti kelpo tili
- Daniel Ricciardo aikoo pistää McLarenin maksamaan sopimuksen purusta