KOMMENTTI: Kukaan ei enää naura hänelle – tämä pelaaja on noussut yhdeksi 2000-luvun suurista Leijonista
Suomi lähtee tänään suurena altavastaajana jääkiekon MM-kisojen välieräotteluun Ruotsia vastaan. Leijonat pelasi Lauri Marjamäen päävalmentajakauden toistaiseksi hienoimman ottelun Yhdysvaltoja vastaan. Kiitos siitä kuuluu Leijonaluotsille – ja osittain myös huonosti kamppailuun valmistautuneelle yhdysvaltalaisjengille.
Marjamäen suuriin onnistumisiin kuuluu loistavan joukkuehengen luominen. Siinä mies on käyttänyt apunaan vanhoja luottopelaajiaan, jotka ovat muodostaneet Leijonien tukirangan kevään MM-kisoissa.
Yksi mies näistä on omassa luokassaan: kyseessä on tietysti Lasse Kukkonen. 35-vuotias pakki on viimeistään nyt noussut 2000-luvun suurten Leijonapelaajien joukkoon.
Kevään 2011 maailmanmestari on pelannut kelpo turnauksen, vaikka Liiga-kausi Kärpissä jätti hieman toivomisen varaa. Kokenut kettu on yllättänyt ennenkin: Kun Kukkonen tuli kaudeksi 2013-2014 takaisin Kärppiin pelattuaan pitkään ulkomailla, epäilivät monet hänen osaamistaan. Kukkonen vastasi ottamalla ison kiekollisen roolin oululaisseuran pakistossa.
Samalla kaudella Kukkosen valinta Sotshin olympiajoukkueeseen aiheutti monissa hämmennystä ja jopa naurua. Kukkonen vastasi pelaamalla elämänsä parasta kiekkoa.
Tämän kevään MM-kisoissa Kukkonen on kärsinyt loukkaantumisesta. Se ei ole hidastanut kapteenia ja suurta Leijonasydäntä. Hän on johtajuudellaan ollut isossa roolissa Leijonien yhteishengen luomisessa.
Leijonien ongelma Tre Kronoria vastaan on järjettömän iso tasoero pelaajien kyvyissä. Ruotsin pelaajamateriaali on selkeästi Suomea kovempi jokaisella osa-alueella. Todennäköisin tulos lienee länsinaapurimme niukka yhden tai kahden maalin voitto. Monet muuttuvat tekijät vaikuttavat illan otteluun. Yksi asia on kuitenkin varmaa ja pysyvää: Lasse Kukkosen johtama Leijonalauma ei luovuta.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Sidney Crosby ja kumppanit voittivat Stanley Cupin toisella yrittämällä – Jarkko Ruutu muistelee: ”Joukkue oli huonompi kuin edellisenä vuonna”
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Auts! Kilpakumppanilta täyslaidallinen suomalaiselle formulakuskille: ”En kunnioita tuota kakaraa lainkaan”
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”
- Henri Kontisen nelinpelitie nousi pystyyn Australiassa