Kevään yllätysmies sysäsi ”Ovien” lomille

Florida Panthers jatkaa NHL:n pudotuspelien seuraavalle kierrokselle. Florida kuittasi ratkaisevan neljännen voiton Washingtonin vieraana ja voitti sarjan 4-2. Ajoittain lähes mahdottomasta tilanteesta sarjan aikana noussut Florida osoitti, ettei runkosarjan voitto tullut sattumalta. Kaiken kokenut Alex Ovetshkinin johtama Capitals joutui lopulta taipumaan – niukasti, mutta ansaitusti.
Ratkaisevan ottelun ensimmäinen erä oli maaliton. Kolmanteen erään lähdettiin lukemista 1-1, ja sitten alkoi tapahtua. Washington meni johtoon, mutta Florida käänsi pelin, maalintekijöinä Claude Giroux ja Sasha Barkov. Washington tuli vielä tasoihin lopussa pelattuaan ilman maalivahtia TJ Oshien maalilla.
Jatkoajalla oli koko sarjan suurimman sankarin aika astua esiin. Aina pudotuspeleissä nousee uusia nimiä otsikoihin ja Floridan riveistä tämä mies on ilman muuta Carter Verhaeghe. Hän teki jatkoajan toisella minuutilla maalin edestä rystyvipillä maalin, joka vei Floridan jatkoon ja Capitalsin Ovetshkineineen lomille. Verhaeghe teki sarjassa yhteensä 12 tehopistettä, tärkeimpänä ratkaisumaalin, ja nousi samalla pistepörssissä sijalle yksi.
Floridan taivalta seuraavalla kierroksella seuraa tutusti Elisa Viihde Viaplay ja V-sport -kanavat, jotka näyttävät kaikki kauden pudotuspelit suorina lähetyksinä.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Meininki kuin Salatuissa elämissä! – Seiska: Suomalainen NHL-tähti iski exänsä isosiskon!
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- Seiska: Jere Karalahti nukkuu jo yönsä uuden rakkaansa vierellä – tässäkö vahvistus? Katso kuva
- Video: Peter Enckelman muistetaan tästä maalista – näin hän itse kommentoi tapausta nyt!
- Esa Tikkanen poisti jännityksen: ”Me ollaan hiiriä, ne on kissoja”
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- Hillittömät hinkit! Suomessa loistanut urheilijakaunotar avautui – ”Ihan kuin olisin maan ainoa isotissinen”
- Kommentti: Turhauttavaa, Marjamäki, turhauttavaa!
- ”Liian isot tissit!” – Tämä superseksikäs kehätyttö väittää saaneensa kenkää liian uhkeiden muotojensa vuoksi