Katukoris olympialaisten näytöslajiksi 2020? – ”Olemme pitkällä takamatkalla”
Koripalloliiton puheenjohtaja Antti Zitting on iloinen Helsingissä elokuussa järjestettävästä Eezy Basket -katukoristapahtumasta.
– Katukoris eli 3×3 on Euroopassa erittäin suosittua, ja me Suomessa olemme siinä aika pitkällä takamatkalla, Zitting myöntää.
Hivenen harmilliseksi takamatkan tekee se, että katukorista puuhataan kovasti näytöslajiksi Tokion olympialaisiin 2020.
Koripalloliiton voimavarat tällä vuosikymmenellä ovat menneet maajoukkueiden hyvän menestyksen tukemiseen ja arvokisojen valmisteluihin. Tuki 3×3-korikselle on kuitenkin olemassa.
– Minusta tämä on tyypillinen sellainen laji, jossa kaikkien kukkien on hyvä antaa kukkia. Olen itse Kainuusta ja tiedän, että monilla pienemmillä paikkakunnilla kokonaisen korisjoukkueen kokoaminen voi olla vaikeaa. Tällaisissa tilanteissa katukoris voisi olla erinomainen ratkaisu.
Eezy Basketin isähahmona 13.-14. elokuuta toimii Susijengin ykkösmies Petteri Koponen. Luvassa on järjestäjien mukaan rento ja kaikille sopiva kesätapahtuma.
– Petterin panos ja innostus on aina arvokasta ja ihailtavaa, kaikin puolin kannatettavaa, Zitting iloitsee.
Pekka Mäntylä
Twitter: @pjmant
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Sidney Crosby ja kumppanit voittivat Stanley Cupin toisella yrittämällä – Jarkko Ruutu muistelee: ”Joukkue oli huonompi kuin edellisenä vuonna”
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”
- Ferrari yllätti kilpailijatallin – ”Putoamme tuolilta”
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”