Kärppien urheilujohtaja: ”Ylivoimainen runkosarjan voittaja”

Tulevan kauden CHL-arvonnat järjestettiin viikolla. Tunnetuista syistä CHL-kautta typistettiin siten, että pelit pelataan suoraan cup-muotoisesti suorilla play-off -otteluilla.
Liigan runkosarjan ykkönen Kärpät oli luonnollisesti arvonnoissa mukana ja arpa heitti vastaan lokakuun alussa alkavaan kilpailuun tanskalaisen Aalborg Piratesin. Kärppien tapaan, Pirates olin oman sarjansa runkosarjan ykkönen.
– Tanska on meille uusi maa CHL-historiassa. Pirates oli ylivoimainen runkosarjan voittaja viime kaudelta, joten haaste tulee olemaan mielenkiintoinen. Joukkueessa on hyviä pelaajia, ja vahvasti tanskalainen ydin tällä hetkellä, Kärppien urheilujohtaja Harri Aho kertoi Kärppien verkkosivuilla.
Arvonnat toivat tiettyä konkretiaa muutoin epävarmassa tilanteessa. Ahon mukaan tämäkin tuo lisäpotkua toimintaan.
– Olihan se hieno merkki siitä, että kausi on tuloillaan. Kun on jotain konkreettista mitä odottaa, niin se antaa varmasti lisäpotkua kaikkien arkeen. Nyt aloitetaan suunnittelutyöt käytännön järjestelyistä, Aho kertoi.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu
- NHL:n varaustilaisuuden varausjärjestys selvillä
- Suomalaisjoukkueiden ensimmäiset vastustajat eurokentillä selvillä
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin