Kalle Palander kertoi Iltalehdelle – näin urheilun supertähti nöyryytti suomalaista: ”Hel**tin…”
Kuva: Getty Images
Pujottelun maailmanmestari Kalle Palander on kertonut Iltalehdelle, että hänen aikansa alppilajien supertähti Hermann Maier ei ollut erityisen mukava kaveri uransa aikana.
– Minua hän kohteli todella ärsyttävän ylimielisesti, samoin kuin monia muita ulkomaalaislaskijoita. Hän ei pitänyt minua yhtään minään. Maier oli uransa aikana helvetin ylimielinen jätkä, kertoo Palander Iltalehdelle.
Palander kertoo erityisesti kohtaamisesta, jossa Maier nöyryytti suomalaista Atomicin tilaisuudessa Söldenissä vuonna 2003.
– Olin aiemmin pyytänyt Alberto Tomban nimikirjoituksen ja ajattelin, että Maier on sen verran kova ukko, että myös häneltä voisin pyytää. Menin Maierin luokse ja sanoin, että voitko kirjoittaa korttiin ”Kallen äidille”, Palander muistelee Iltalehdelle.
Maier vastasi tylyllä katseella.
– Sitten hän kysyi, kuka sinä olet, jatkaa Palander.
Auts!
Tässä linkki Iltalehden juttuun.
LUE MYÖS:
- Colorado välieriin – Minnesota hukkasi johtonsa
- Manchester City piti mestaruustaistoa yllä
- Ja mestari on…. Tappara, jälleen kerran
- MM-kisojen alkuun enää kaksi päivää – tässä Leijonien ketjut
- San Antonion supertähti dominoi
- Buffalo tasoitti voitot, Vegas iski jatkoajalla
- Kanadalle jymyvahvistus – Suomi ja Kanada kilpavarustelevat
- Oklahoma City jatkoi puhtaalla pelillä – Lakers ulos
- Coloradolle mehevä voitto
- Tottenhamin tuska jatkuu – karvas tasapeli