Jere Uronen odottaa Bulgaria-ottelua malttamattomana – ”Katsomossa on perhe ja kaikki muut”

Jere Uronen odottaa sunnuntain Bulgaria-ottelua malttamattomana. Wales-ottelussa tapahtunut paluu Olympiastadionille oli unohtumaton kokemus, mutta kotiyleisön edessä pitkän tauon jälkeen pelaaminen on omalla tasollaan.
– Wales-pelissä oli hyvät fiilikset, kun päästiin ensimmäistä kertaa stadikalle. Nyt katsomossa on perhe ja kaikki muut katsomassa, joten se on ehkä vielä parempaa. Täyttä iloa täynnä, kun päästään sinne muiden suomalaisten kanssa. Tätä on odotettu, laitapuolustaja kertoo.
Belgialaista KRC Genkiä jo lähes viiden vuoden ajan edustanut Uronen korostaa katsojien merkitystä pelille. Jalkapallo on erilaista ilman yleisön luomaa tunnelmaa ja energiaa.
– Katsojat tuovat peliin niin paljon, että sitä on vaikea kuvailla. Sen on huomannut seurajoukkueessakin, kun alkukausi pelattiin ihan tyhjille katsomoille. Se vie pelistä todella paljon pois. Katsojien avulla tunnet sen energian ympärilläsi, jaksat paremmin, tunnet olosi nopeammaksi ja vahvemmaksi ja kaikki on kivempaa. Katsojat ovat niin iso osa sitä peliä. Ilman heitä se tuntuu valitettavasti harjoitusottelulta harjoitusottelun perään.
Nations Leaguen ottelut näet V Sportin urheilukanavalta, Viaplaystä sekä Viafree -palvelusta.
Lähde: Palloliitto
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Meininki kuin Salatuissa elämissä! – Seiska: Suomalainen NHL-tähti iski exänsä isosiskon!
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- Seiska: Jere Karalahti nukkuu jo yönsä uuden rakkaansa vierellä – tässäkö vahvistus? Katso kuva
- Video: Peter Enckelman muistetaan tästä maalista – näin hän itse kommentoi tapausta nyt!
- Esa Tikkanen poisti jännityksen: ”Me ollaan hiiriä, ne on kissoja”
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- Hillittömät hinkit! Suomessa loistanut urheilijakaunotar avautui – ”Ihan kuin olisin maan ainoa isotissinen”
- Kommentti: Turhauttavaa, Marjamäki, turhauttavaa!
- ”Liian isot tissit!” – Tämä superseksikäs kehätyttö väittää saaneensa kenkää liian uhkeiden muotojensa vuoksi