Jari-Matti Latvala: “Johtopaikka loppuun saakka Saksassa”

Jari-Matti Latvala lähtee luottavaisin mielin viikonlopun Saksan MM-ralliin Jyväskylän voiton jälkeen. Latvala on vuosien varrella parantanut ajamistaan asfalttikisoissa, joten palkintopallisijoitus ei ole haihattelua.
– Luonnollisesti kotikisa Saksassa on koko tiimille erittäin tärkeä. Olemme ajaneet testejä asfaltilla mm. Korsikalla, joten sen suhteen en usko tulevan mitään ongelmia. Olen itse täysin valmis kilpailuun kärkisijoista. Suomen voitto antoi minulle todella paljon itseluottamusta. Vähimmäistavoitteena viikonloppuna on palkintopallisijoitus, Latvala kertoi tiimin nettisivuilla.
– Vuonna 2013 johdin Saksan rallia lauantai-iltaan saakka ja viime vuonna vielä sunnuntaina aamulla. Olisi hienoa pitää johtopaikka nyt loppuun saakka, Latvala haaveilee.
Latvala nousi Jyväskylän voiton ansiosta MM-taulukossa kakkoseksi 93 pisteellä. Tallikaveri Sebastien Ogierilla on kasassa kuitenkin jo 182 pistettä. Jäljellä on vielä viisi MM-osakilpailua.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Suomalaiset kovassa maalivireessä NHL:ssä
- Teuvo Teräväisen tehot laiha lohtu
- Joel Armia Montrealin sankarina
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa
- Roope Hintz hurjana – Coloradon suomalaiset tehokkaina
- Mikko Rantanen avasi maalitilinsä Carolinassa
- Aleksander Barkov maalasi – Jesse Puljujärvi palasi
- Dallasin suomalaiset loistivat – Miro Heikkisestä ikäviä uutisia
- Kevin Lankinen torjui Vancouverin voittoon