Huuhkajien pelaaja ihmettelee vähäistä vastuutaan – ”Se on itseänikin mietityttänyt”
Dundee Unitedin Ilmari Niskasella on ollut haastava alkukausi, sillä joukkueen peli ei ole kulkenut ja Niskanen on ollut penkillä.
Dundee United on tällä hetkellä Skotlannin Valioliigassa viimeisellä sijalla kerättyään kuudesta ottelusta vain kaksi pistettä.
– Ei ole mennyt alkukausi suunnitelmien mukaan niin tuloksellisesti joukkueelta kuin omienkaan odotusten suhteen. Olen pelannut vähän, jos vertaa viime kauteen, Niskanen kertoo Palloliiton verkkosivuilla.
Viime kaudella Niskanen kuului joukkueensa avainpelaajiin ollen avauksessa käytännössä aina kunnossa ollessaan. Täksi kaudeksi manageriksi tullut Jack Ross istutti Niskasen penkille ja hänet alkukaudesta korvannut Liam Fox on jatkanut samaa peluutusta. Niskaselle yhtäkkiä vähentynyt peliaika on tullut yllätyksenä.
– En osaa sanoa. Se on itseänikin mietityttänyt. Meillä vaihtui valmentaja ja saa nähdä kuka tulee tilalle vai jatkaako nykyinen apuvalmentaja päävalmentajana. Ei kumpikaan ole sanonut mitään syytä. Meillä on pelipaikalleni kova kilpailutilanne ja laadukkaita pelaajia. Joka päivä tehdään hommia sen eteen, jotta kutsu takaisin avaukseen tulee.
Lähde: Palloliiton verkkosivut
LUE MYÖS:
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Silja Kosonen paljasti IS:lle: Senni-rakas yllätti heti EM-kullan jälkeen
- EM-kisojen aikataulu, ohjelma, televisiointi ja suomalaiset 14.8.
- Ilona Mononen tavoittelee EM-mitalia naisten 3000 m esteiden finaalissa
- Naisten seiväsfinaali tänään tv:ssä – Wilma Heltelä puolustaa EM-kultaansa
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Yleisurheilun EM 11.8.2026: Päivän suomalaiset, kisa-ajat ja tv-lähetykset
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Ilona Mononen tavoittelee EM-mitalia naisten 3000 m esteiden finaalissa
- Naisten seiväsfinaali tänään tv:ssä – Wilma Heltelä puolustaa EM-kultaansa
- Yleisurheilun EM 11.8.2026: Päivän suomalaiset, kisa-ajat ja tv-lähetykset