Huuhkajapuolustaja valmis isompiinkin ympyröihin – ”Belgian liiga on aika aliarvostettu sarja”
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajien vakiopuolustaja Jere Uronen on jo useamman vuoden pitänyt Suomen lippua korkealla Belgian pääsarjassa. KRC Genkiä ja viisi vuotta edustanut Uronen korostaa sarjan olevan yleisesti arvioitua kovempitasoinen, mutta myöntää, että hyppy vielä isompiinkin ympyröihin kiinnostaa.
Uronen on viihtynyt Belgiassa mainiosti, mutta pitää oven auki muuallekin. Minkä tahansa tarjouksen perässä hän ei kuitenkaan lähde muuttamaan, vaan palasten pitää osua kohdilleen.
– Totta kai olen kunnianhimoinen ja tiedän tasoni riittävän myös isommissa ympyröissä. Toistaiseksi ei ole tullut sellaista tarjousta, joka olisi urheilullisesti ja kokonaisvaltaisesti parempi paikka kuin Genk, Uronen sanoo Palloliiton verkkosivujen haastattelussa.
– Tämä on mielestäni aika alisarvostettu sarja. Taso on kova ja joukkue taistelee kärkisijoista, joten olen nauttinut olla täällä. Myös perhe viihtyy ja pääsen pelaamaan joka viikko.
Genk on vaikean alkusyksyn jälkeen noussut kärkisijoille sarjassa, joten sikälikin on helppo viihtyä. Uronen sanoo keskittyvänsä nyt pelkästään jokapäiväiseen tekemiseen, eikä mieti siirtoa.
– Jatkan kovaa työntekoa ja uskon, että se vie minut lopulta sille tasolle, jonka ansaitsen. Haluan pelata mahdollisimman kovissa sarjoissa.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Katajalle makea voitto KTP:stä
- HIFK hankki entisen maajoukkuepelaajan – ”Muurinen oli yksi iso syy siirtoon”
- Tallinnan KHL-hankkeen puuhamies: ”Haluamme nostaa virolaisen jääkiekon Jokerien tasolle”
- Tero Pitkämäellä yksi MM-muisto ylitse muiden – ”Se jätti pikkupoikaan jäljen”
- The Ultimate Guide To Online Dating
- Alppitähti Lindsey Vonn juhlisti synttäreitään viattomalla bikinikuvalla – fanit sekosivat: ”P**seesi on mieletön”
- Arsenalille kova takaisku – huipputoppari kuukausiksi sivuun
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy