Huuhkaja-vahti Lukas Hradeckyn valmentaja sai potkut – Kroatian ex-maajoukkueluotsi ehdolla korvaajaksi
Kuva: Getty Images
Huuhkajien maalivahti Lukas Hradecky koki sunnuntaina seurajoukkueessaan valmentajanvaihdoksen, kun käskyttäjä Armin Veh sai seitsemän voitottoman ottelun jälkeen potkut. Eintrach Frankfurt oli lauantaina tasannut pisteet 1-1 lukemin sarjanousija Ingolstadtia vastaan.
Uuden päävalmentajan etsintä on Frankfurtissa jo kuumeisesti käynnissä. Bild-lehden tietojen mukaan vankimmat ehdokkaat ovat Hannoverin ex-luotsi Tayfun Korkut sekä Kroatian maajoukkuetta valmentanut entinen bundesliigapelaaja Niko Kovac.
Veh sai nyt toisen kerran potkut Eintracht Frankfutista. Hän luotsasi joukkuetta ensimmäisen kerran vuosina 2011-2014. Viime kesäkuussa hän aloitti seurassa toisen aikakautensa.
Veh’n aikana Hradecky oli joukkueensa vankkumaton ykkösveskari. Suomalaisen otteet ovat olleet niin vakuuttavia, että tuskin asema horjuu uudenkaan valmentajan alaisuudessa.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!