HPK solmi kaksi jatkosopimusta: ”Mahdollisuus ottaa rooli, jossa he johtavat edestä joukkuetta”
Kuva: Juha Tamminen
Liiga-seura HPK tiedottaa tehneensä jatkosopimukset puolustaja Niklas Frimanin ja hyökkääjä Jere Innalan kanssa. Frimanin jatko kattaa hämeenlinnalaisten kanssa ensi kauden ja Innalan sopimus puolestaan seuraavat kaksi kautta.
HPK:n urheilujohtaja Mika Toivola sanoo uskovansa molempien pelaajien kehittyvän edelleen HPK:ssa johtaviksi pelaajiksi.
– Koen, että Niklas ja Jere ovat HPK:n tulevaisuutta. Tällä kaudella molemmat ovat osoittaneet olevansa joukkueen runkopelaajia. Molemmilla on mahdollisuus ottaa ensi kaudella sellainen rooli, jossa he johtavat edestä joukkuetta, Toivola sanoo tiedotteessa.
Tällä kaudella 20-vuotias Innala on tehnyt 15 ottelussa tehot 2+3. 25-vuotias Friman on puolestaan joukkueen varakapteeni, jonka tehot ovat 2+2.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Ferrari yllätti kilpailijatallin – ”Putoamme tuolilta”
- Sidney Crosby ja kumppanit voittivat Stanley Cupin toisella yrittämällä – Jarkko Ruutu muistelee: ”Joukkue oli huonompi kuin edellisenä vuonna”
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”