HIFK on täydentänyt uuden päävalmentajansa Tommi Miettisen valmennustiimiä kahdella vahvasti seuran arkeen sitoutuneella tekijällä. Edustusjoukkueen penkin taakse astuvat Ville Viitaluoma ja Jan Lundell.

Uudistuksen myötä helsinkiläisseura hakee valmennukseensa välitöntä tuttuvuutta, sillä molemmat miehet tuntevat seuran toimintaympäristön ja vaatimustason lattiasta kattoon.

Seuran U20 SM-joukkuetta (Kolleja) tähän asti luotsannut Ville Viitaluoma nostetaan edustusjoukkueen valmennukseen. Viitaluoma on tehnyt nuorten parissa erinomaista työtä, ja Kollit on aloittanut kautensa hänen johdollaan U20 SM-sarjan kärkipaikalla.

Lue myös: Katso tuoreimmat kiekkouutiset ja SM-liigan tilanteet

Ville Viitaluomalla pitkä pelaajatausta

Kaudesta 2024–2025 saakka Kollien päävalmentajana toiminut Viitaluoma tuo mukanaan vahvaa Liiga-tason kokemusta.

Ennen valmentajauraansa hän pelasi Liigassa poikkeuksellisen pitkän uran: vyölle kertyi 745 runkosarjaottelua ja 83 pudotuspeliottelua, joissa hän edusti muun muassa HIFK:ta.

  • U20-menestys: Luotsannut Kolleja menestyksekkäästi ja nostaa nyt osaamisensa liigatasolle.
  • Pelaajatausta: Kokenut entinen huippuhyökkääjä tietää, mitä Stadin kirkkaissa valoissa vaaditaan.

Jan Lundell jatkaa tutussa roolissa

Jan Lundell jatkaa HIFK:n Liiga-joukkueen maalivahtivalmentajana ja joukkueenjohtajana. Hän on toiminut kahdella viimeisimmällä kaudella joukkueenjohtajana sekä vastannut seuran maalivahtivalmennuksesta.

Lundellin historia HIFK:ssa on valtava. Hän on työskennellyt edustusjoukkueen maalivahtivalmentajana keväästä 2012 lähtien, ja pelaajaurallaan hän oli voittamassa seuran suomenmestaruutta vuonna 2011. Lundell on joukkueessa äärimmäisen arvostettu ja pidetty tekijä, joka tuo Miettisen uuteen tiimiin vakaata jatkuvuutta.

LUE MYÖS: