”Hannuhanhet” tekivät sen taas – Ruotsi niukasti välieriin

Ruotsin MM-kisat jatkuvat välierissä, mutta helpolla länsinaapuri ei Valko-Venäjää puolivälierissä voittanut. Isännät pistivät loppuun saakka tiukasti hanttiin, mutta Ruotsi vei voiton niukasti maalein 3-2.
Ruotsi hallitsi ensimmäistä erää käytännössä alusta loppuun, vaikka mitään koko patterin pommitusta Kevin Lalande ei isäntämaan maalilla joutunut kokemaan. Laukaukset kirjattiin Ruotsille kuitenkin selvästi 10-3. Erän ainoa osuman täräytti ylivoimalla Ruotsin Nicklas Danielsson, kun pelikello näytti aikaa 13.41.
Valko-Venäjä pääsi heti toisen erän alkuun ylivoimalle ja tämä siivitti joukkueen lentoon. Ylivoima ei tuottanut vielä tulosta, mutta pelin painopiste oli aivan toinen kuin avauserässä ja ajassa 25.39 Minsk Arena räjähti, kun Geoff Platt iski isäntien tasoituksen.
Reilu viisi minuuttia ennen toista erätaukoa tuli ruotsalaisittain lisää lunta tupaan, kun Aleksei Jefimenko vei Valko-Venäjän 2-1-johtoon. Magnus Nygren tasoitti kuitenkin numeroiksi 2-2, kun toista erää oli pelaamatta vajaa kolme minuuttia. Näistä numeroista lähdetään myös siis päätöserään.
Kolmannessa erässä elettiin melkoista draamaa. Lisäosumia ei nähty erän alkuun, mutta ajassa 52.41 Velko-Venäjä sai rangaistuslaukauksen. Aleksei Kaljuzhni kuitenkin epäonnistui ja vain vajaa minuutti myöhemmin rangaistuslaukauksen aiheuttanut Mattias Ekholm vei Ruotsin 3-2-johtoon. Tämä kesti myös loppuun asti.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Veikkausliigajoukkueen historiallinen voittoputki poikki
- Eurooppa johdossa Ryder Cupin avauspäivän jälkeen
- Golfin Ryder Cup alkaa – Viaplay esittää huipputapahtuman viikonloppuna
- Huuhkaja-vahti nollasi Valioliigajoukkueen
- Valioliigassa nähtiin todelliset murskajaiset – Chelsean kriisi jatkuu
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen palasi paalulle Japanissa – Valtteri Bottaksella vaikeaa
- VPS sivusi Veikkausliigan peräkkäisten voittojen määrää
- Huuhkajien tähti loukkaantui europelissä
- HJK:lle tappio Konferenssiliigan avauksessa
- Huuhkajat tv:ssä, netissä ja radiossa – näin seuraat Suomen pelejä EM-kisoissa
- Kymmenet matkanneet Kazakstaniin kannattamaan Huuhkajia – ”Se on upea juttu”
- Huuhkajat iskee kärkiottelussa Kazakstanin kimppuun – ”Pelaavat historiansa parasta karsintaa”
- Huuhkajille jättimäisen tärkeä voitto – EM-kisat siintävät jo edessä
- Kaksi suomalaisjoukkuetta tulessa CHL:ssä torstaina
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Didier Deschamps pääsi harvinaiseen seuraan – Vasta kolmas, joka voittanut maailmanmestaruuden sekä pelaajana että valmentajana
- Rehdisti tissit tiskiin! Häkellyttävän upea golfkaunotar ihastuttaa – ”Maailman kaunein nainen”
- Veikkausliigan loppuratkaisut lähestyvät – otteluohjelmat julkaistu
- Amerikkalaisluistelija tuli ulos kaapista – ensimmäinen avoimesti homo mies edustaa USA:ta olympialaisissa