Eurokilpailuissa taistellaan finaalipaikoista
Mestarien liigan välierien ensimmäiset ottelut pelattiin tiistaina ja keskiviikkona. Torstaina olivat vuorossa Eurooppa-liigan sekä Konferenssiliigan välierien ensimmäiset osat.
Eurooppa-liigassa portugalilainen Braga kukisti saksalaisen Freiburgin kotikentällään 2-1. Toisessa välierässä brittijoukkueiden kesken Nottingham jatkoi nousukuntoaan ja voitti Aston Villan 1-0. Kumpikin ottelupari on siis täysin auki. Toiset osat pelataan ensi viikon torstaina.
Konferenssiliigassa europelien alkukierroksilla Ilveksen jatkosta pudottanut Shakhtar Donetsk hävisi kotonaan Crystal Palacelle 1-3. Toisessa välierässä Rayo Vallecano kukisti Strasbourgin niukasti 1-0. Tulosten valossa on selvää, että Palacen finaalipaikka vaikuttaa hyvin todennäköiseltä, kun toisessa välierässä on vielä paljon pelattavaa, kun espanjalaiset matkustavat Ranskaan.
Crystal Palacen eurotaival liippaa siinä mielessä myös suomalaista jalkapalloa, että KuPS kohtasi todennäköisen finaalijoukkueen kilpailun sarjavaiheessa ja pelasi Lontoossa 1-1 tasapelin.
LUE MYÖS:
- Kalle Rovanperästä liikkuu herkullinen huhu – vahvistus lähiviikkoina?
- IL: Totuus julki Gettomasasta poissaolosta
- HIFK-kapteeni myönsi HS:lle: Olli Jokinen oli laitettava pihalle
- Toimittajalta paljastus Patrik Laineesta – teki tiukan linjauksen
- Entinen F1-kuski sai tarpeekseen – lähetti tylyt terveiset Valtteri Bottakselle
- Palaako MM-kultaleijona SM-liigaan? Sopimus katkolla Sveitsissä
- Antti Mäkiseltä pysäyttävä paljastus podcastissa – hätäpuhelu vaimolle
- Ovi käy Jokereissa – jälleen yksi pelaaja pihalle!
- IL: Paljastus HIFK:n johdolta – näin Olli Jokinen reagoi potkuihin
- IS: Lapsuudenystävä Kai Suikkanen täräytti Kari Jalosen päätöksestä: ”V**tu”